Cyrilometodějská teologická fakulta UP a Základní umělecká škola Iši Krejčího zvou na charitativní houslový koncert Děti dětem na podporu dvou talentovaných dívek z ukrajinského Užhorodu. Výtěžek z dobrovolného vstupného jim pomůže zaplatit školné v umělecké škole a zapůjčení hudebních nástrojů. Koncert, na kterém vystoupí řada nadějných umělkyň, se koná v pondělí 20. června od 17 hodin v kapli Božího těla v Uměleckém centru UP. Záštitu nad akcí převzali olomoucký arcibiskup Jan Graubner, rektor UP Martin Procházka a hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.
Myšlenka uspořádat charitativní koncert vzešla z katedry křesťanské sociální práce CMTF UP. „Chtěli jsme pomoct dětem, které musely utéct před válkou na Ukrajině. S nápadem přišla malá houslistka Anička, která se od své učitelky dozvěděla o dvou nadaných dětech z Ukrajiny, které nemají prostředky na uhrazení školného na umělecké škole,“ uvedl vedoucí katedry a proděkan CMTF UP Jiří Pospíšil.
Fakulta tak navázala spolupráci s vedením ZUŠ Iši Krejčího. Obě instituce se domluvily na konkrétní podobě pomoci dvěma budoucím žákyním z Užhorodu: 14leté Tonje a o pět let mladší Sofii Močarko, které po vypuknutí ozbrojeného konfliktu na Ukrajině našly nový domov za pomoci příbuzných a známých v Olomouci.
„Hostitelská rodina přivedla starší Tonju na naši školu. Od března navštěvuje hodiny houslí, kterým se věnuje od osmi let. Rychle se zapojila do práce smyčcového orchestru, v krátké době nacvičila celý repertoár a v dubnu již vystoupila na koncertě v Redutě. V Tatranské Lomnici na 1. ročníku Mezinárodního soutěžního festivalu Tatranská nota se stala součástí kolektivu, který získal titul absolutního vítěze,“ přiblížil zapojení Tonji ředitel ZUŠ Iši Krejčího Filip Hajdu.
Své hudební nadání během koncertu předvedou čtyři mladé umělkyně. Spolu s Annou Oleckou si zahraje Zuzana Piňosová a v klavírní čtyřručce se představí Amálie Nedomová a Ema Kudláčková. Dívky podpoří také Aniččina učitelka, houslistka Iveta Horáčková, zpěvačka Iva Hlaváčková a korepetitorka Karla Moravcová.
Anička se rozhodla dívky z Ukrajiny podpořit zejména proto, že sama si svůj život bez houslí neumí představit. Hraje na housle od 5 let a k nim si loni přibrala klavír. Hudební začátky prožila pod vedením pedagogů ze ZUŠ Žerotín. Nyní studuje klavír pod vedení Lenky Bodlákové na ZUŠ IŠI Krejčího v Olomouci a housle pod vedením Ivety Horáčkové ze ZUŠ Orchidea v Brně. V tomto školním roce se věnuje klasickému houslovému koncertnímu repertoáru a komornímu repertoáru v podobě různých houslových duetů či klavírního tria.
„K lásce k houslím mě přivedl můj velký vzor Pavel Šporcl, se kterým jsem měla možnost si zahrát duet minulý rok v Praze v Anežském klášteře. Od té doby hraji na housle každý den i několik hodin. Nejraději hraji Vivaldiho, Dvořáka a Čajkovského. Hudba je mou velkou vášní. Ve volném čase zkouším skládat vlastní hudbu,“ prozradila Anička Olecká.
Program koncertu
Houslový koncert A dur od A. Komarowského, který v kapli zazní, tvoří jeden ze základních pilířů houslové literatury v oblasti techniky hry. Obsahuje atypické smyky, dvojhmatové a akordické prvky, ale i zpěvné pasáže, které vyžadují nejen technickou připravenost malé houslistky, ale především osobité pojetí hudebního výrazu. Vhodným kontrastním repertoárem ke koncertu Komarowského se jeví klidná Vivaldiho II. věta barokního koncertu a moll. V ní je možné slyšet stylové prvky baroka v podobě trylků či typické barokní frázování. Z komorní tvorby posluchači uslyší neobvyklou úpravu známého Larga z Novosvětské symfonie od A. Dvořáka či klavírní trio J. Rowleyho, jež je skladbou pro pokročilé a hudebně zdatné muzikanty, vyžadující společné hudební cítění. Na odlehčení repertoáru byla zařazena irská píseň ve vícehlasé podobě, z části založená na improvizaci a volné formě.
Z důvodu omezené kapacity v sále je nutná rezervace místa na e-mailu adriana.chudobova@upol.cz.