Italská sekce katedry romanistiky uspořádala první ročník setkání Aperitivo Italiano

Foto: Jakub Lerch
Středa 15. květen 2024, 10:30 – Text: Milada Křížková Hronová

Nasát italskou atmosféru přímo v centru města, popovídat si v italštině, při skleničce prosecca oprášit stará a navázat nová přátelství. Za tímto účelem se potkali při zbrusu nové akci Aperitivo Italiano všichni ti, kteří italštinu učí, studují či ti, kteří ji mají jen jednoduše rádi.

S cílem iniciovat spolupráci s dalšími školami a institucemi, které se věnují šíření italského kulturního dědictví, uspořádala italská sekce katedry romanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého první ročník setkání Aperitivo Italiano.

„Jednalo se o neformální akci, při níž si italianisté, příznivci italštiny a italského kulturního bohatství mohli při skleničce prosecca promluvit italsky. Našim cílem bylo i zjistit, na kolik je o akce tohoto druhu v Olomouci zájem. I proto jsme pozvali snad všechny, kteří italštinu v Olomouci učí, studují či ji mají rádi. Nezapomněli jsme samozřejmě ani na rodilé mluvčí. Zjistili jsme, že tady žije nejen spousta lidí, kteří si rádi popovídají italsky, ale i Italů, kteří se zde usadili, hodlají usadit, anebo jsou pyšní na to, že v Olomouci studují nebo studovali. Společně s dalšími kolegy, kteří projevili zájem, už plánujeme další setkání,“ uvedla italianistka Eva Skříčková z katedry romanistiky FF UP.

Pozvání k účasti na prvním ročníku v olomouckém Green Baru přijali studenti konzervatoře v Olomouci se svou vyučující, bývalou studentkou Italské filologie Kristýnou Navrátilovou. Na setkání zamířila i Společnost Přátel Itálie se svým předsedou Kvidem Sandronim, Italové, kteří v Olomouci pracují, studenti střední zdravotnické školy s vyučující Martinou Pračkeovou, studenti Jazykové školy Uplift, italští studenti, kteří zde pobývají v rámci programu Erasmus či obyvatelé Olomouce, kteří mají k italštině blízko.

„Nabídli jsme jim výstavu fotek Benátek, italskou lidovou hudbu i italské menu těch nejvybranějších pochoutek. Studenti naší Italské filologie zahráli na harmoniku a na housle, posluchačky konzervatoře zazpívaly a zahrály na kytaru. Akci uzavřel malý koncert klasické hudby. Byli jsme potěšeni, že pozvání přijal a na violoncello nám zahrál mladý Alberto Brazzale z italské sýrárny GranMoravia. Jsme spokojeni, že se akce vydařila a moc se těšíme na další ročníky,“ dodala Eva Skříčková.