Prof. Kurt Schubert, který se stal mj. spoluzakladatelem a patronem Centra judaistických studií na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, by 4. března 2023 oslavil sté narozeniny. K tomuto nedožitému jubileu připravila Univerzita ve Vídni spolu se všemi schubertovskými institucemi slavnostní akt.
V podvečer úterý 28. 3. se ve Velkém slavnostním sále Univerzity ve Vídni sešli souputnící profesora Schuberta, mimo jiné biochemik, bývalý rektor Univerzity ve Vídni a bývalý ministr pro vědu a výzkum Hans Tuppy, judaista Günther Stemberger či dlouholetý rektor Afro-asijského institutu ve Vídni a ředitel Fóra pro světová náboženství Petrus Bsteh. Přítomni byli i Schubertovi žáci, mimo jiné historička Martha Keil, historička umění a judaistka Felicitas Heimann-Jelinek či judaista Bernard Dolna. Zastoupeny byly samozřejmě i všechny instituce, na jejichž založení se Kurt Schubert podílel, a také akademická i široká veřejnost. Olomouckou judaistiku reprezentovala její vedoucí Ivana Cahová a absolventka Židovských studií Nikola Svobodníková.
Během večera zazněla řada projevů významných akademických, církevních i politických představitelů, kteří reflektovali Schubertovo dílo a odkaz, nesoucí se v duchu vzájemného, nejen mezináboženského dialogu. Po rektorovi Univerzity ve Vídni Sebastianovi Schützem, kardinálovi Christophovi Schönbornovi a vrchním rabínovi Jaronovi Engelmayerovi promluvil za Univerzitu Palackého v Olomouci také rektor Martin Procházka. Ve svém projevu vyjádřil podporu vzájemné spolupráci mezi vídeňskou a olomouckou katedrou. Toto vyjádření mělo vzhledem k probíhajícímu protestu proti dlouhodobému podfinancování humanitních a sociálněvědných oborů na vysokých školách v ČR důležitý symbolický význam. Olomoucká judaistika následující den na společném workshopu s vídeňskými judaisty a zástupci Centra pro židovské umění Hebrejské univerzity v Jeruzalémě prezentovala zejména své výzkumné aktivity ale i akce, které pořádá pro širokou odbornou i laickou veřejnost.
„Vzdělání představuje nejúčinnější zbraň proti antisemitismu. To je jedno z důležitých hesel, která Kurt Schubert razil a kterým se řídí i olomoucká judaistika. Je důležité komunikovat výsledky našeho bádání srozumitelně a také atraktivně veřejnosti. Protože jedině poučená veřejnost může bojovat proti xenofobii, antisemitismu, rasismu a dalším patologickým jevům“, řekla vedoucí CJS FF UPOL Ivana Cahová.
Kurt Schubert se narodil 4. března 1923 ve Vídni. Studoval starověké dějiny a starosemitskou filologii. Již v roce 1942 se stal členem studentského katolického hnutí proti nacionálnímu socialismu. Po druhé světové válce se Schubert zasloužil o znovuotevření Univerzity ve Vídni. Dne 2. května sám přednesl první poválečnou přednášku s názvem Hebrejština pro začátečníky. Po své habilitaci Schubert vyučoval jako soukromý docent na Institutu pro orientalistiku a v roce 1956 se stal mimořádným profesorem židovských studií. V roce 1966 se mu po značném úsilí podařilo založit Institut židovských studií, který vedl až do roku 1993. Schubert inicioval také založení Rakouského židovského muzea v Eisenstadtu. Dlouhou dobu působil také jako ředitel Vídeňských mezinárodních univerzitních kurzů a předseda Katolického akademického sdružení. Jeho neúnavné úsilí o mezináboženský dialog vyústilo mimo jiné v založení Koordinačního výboru pro křesťansko-židovskou spolupráci. Schubert se věnoval výzkumu a výuce v různých oblastech židovských studií, zabýval se židovskou historií, literaturou, kulturou a náboženstvím od biblických počátků až po současnost.
Za svou mnohostrannou angažovanost obdržel Kurt Schubert několik ocenění, mimo jiné Velké zlaté čestné vyznamenání Spolkového svazu židovských obcí Rakouska. Společně se svou manželkou, historičkou umění Ursulou Schubert (1927-1999), s níž se intenzivně věnoval studiu židovského vizuálního umění, obdržel v roce 1988 čestný doktorát teologie na Univerzitě ve Fribourgu. Od roku 1987 působil Kurt Schubert jako korespondující člen rakouské Akademie věd. V roce 2004 byl zvolen čestným členem Filozoficko-historické třídy. V roce 2006 mu Mezinárodní rada křesťanů a Židů za jeho angažovanost v oblasti mezináboženského porozumění udělila Cenu sira Sigmunda Sternberga. V roce 1990 se stal také Čestným senátorem Univerzity ve Vídni.
V roce 2005 byl v Centru pro židovské umění na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě otevřen Archiv Kurta a Ursuly Schubertových, čítající více než 8 000 fotografií židovského umění, které pořídil Kurt Schubert se svou manželkou Ursulou během mnoha let své neúnavné výzkumné práce z více než 327 hebrejských manuskriptů uložených v 38 knihovnách a muzeích.
Díky spolupráci Kurta Schuberta, germanistky Ingeborg Fialové-Fürst a bývalého rektora UP Josefa Jařaba byl v roce 2004 na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci založen Kabinet judaistických studií. Dnes již samostatná katedra nese nejen jméno manželů Schubertových, ale svou činností se snaží dále šířit i jejich odkaz.
Mgr. Ivana Cahová, Ph.D., vedoucí Centra judaistických studií FF UP