Propojení kartografie, geoinformatiky a ekonomie. To bylo ústřední téma 11. kartografického dne, který se konal v pátek v aule přírodovědecké fakulty. Pozvání přijali jak odborníci na kartografii, tak na ekonomii, ale významnou část publika tvořili studenti pořádající katedry geoinformatiky.
„Kartografický den od samého počátku vychází z myšlenky, že kartograf při přípravě mapy musí spolupracovat s odborníky z daného oboru. Pokud jde o ekonomii, existuje řada ekonomických směrů a mnoho různých definic. Všechna pojetí však mají společné to, že k efektivní práci jsou zapotřebí správná a aktuální data. Prostorový charakter těchto dat pak přímo vybízí k interdisciplinární spolupráci, ke geoinformatickému zpracování těchto dat a k jejich kartografické vizualizaci,“ uvedla organizátorka 11. kartografického dne Alena Vondráková z katedry geoinformatiky.
S příspěvky vystoupili například ředitel Okresní hospodářské komory Olomouc Radim Kašpar, který představil jeden z pohledů na ekonomii a tržní prostředí České republiky, Michal Menšík z Moravské vysoké školy Olomouc nebo bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček s přednáškou nazvanou Plánování, ekonomika města a kartografie. Nechyběli ani zástupci pořádající katedry. Vít Pászto hovořil o geoinformatice v ekonomických analýzách, aspekty kartografického stylu pro systematickou vizualizaci sociekonomických dat přiblížila Alena Vondráková.
„Ekonomové často netuší, co jim kartografie může poskytnout za efektivní nástroje, na druhé straně si zase kartografové vždy neuvědomují, jaká sociekonomická data jsou k dispozici. Jak zaznělo v diskuzi k příspěvkům, určitá propojení existují, ale ne v takové míře, aby nebylo co zlepšovat. I to bylo posláním letošního kartografického dne. Tedy poukázat na možnosti vzájemné spolupráce, případně ji rozvíjet,“ doplnila Vondráková.
Hlavním tématem všech kartografických dnů je moderní pojetí tematického mapování v geovědních oborech. V minulosti byly věnovány například územnímu plánování, klimatu, statistice nebo 3D tisku.