Dlouhodobá spolupráce katedry rozvojových studií a Beit Berl College nedaleko Tel Avivu přináší i v tomto akademickém roce své ovoce. Odborní asistenti Zdeněk Opršal a Miroslav Syrovátka v prosinci v Izraeli absolvovali v rámci programu Erasmus+ výukový pobyt, na konci února naopak přijedou dva izraelští vyučující na přírodovědeckou fakultu. V letním semestru se uskuteční i výměna studentů.
Zdejší katedra spolupracuje s vysokou školou, která vznikla v roce 1949 a má zhruba deset tisíc studentů, už od roku 2013. Při posledním „výstupu“ partnerství přednášel Zdeněk Opršal izraelským studentům o ekologickém zemědělství v Česku a také o aridních územích, tedy oblastech se suchým podnebím a velkými výkyvy teplot, jež jsou ohroženy vznikem pouští, a problémech socioekonomického rozvoje těchto lokalit. Miroslav Syrovátka hovořil zejména o indikátorech udržitelnosti rozvoje.
Oba akademici ale mohli poznat i způsob izraelské výuky, pro české školství v mnohém inspirující. „Měli jsme možnost navštívit Agricultural Farm School v Petach Tikva, která je určena hlavně pro žáky základních škol. Mají tam pod vedením studentů z Beit Berl College environmentální zemědělskou výchovu a způsob tamní výuky nás velmi zaujal. Je to problémová výuka, kdy se děti učí nové věci na projektech prostřednictvím nenáročných pokusů. Je vidět, že kritické myšlení a snahu propojovat vědu s praxí v Izraeli pěstují už u malých dětí,“ ocenil tamní přístup Opršal.
Inspirativní byla i návštěva Porter School of Environmental Studies, což je součást Telavivské univerzity. „Je to prostředí, které se snaží provázat výzkum v různých vědních oborech a důraz je kladen na aplikaci do praxe. Sama budova má vzdělávat, propojuje se v ní moderní architektura i environmentální přístup,“ uvedl Syrovátka.
Smyslem týdenního pobytu bylo i navazování spolupráce s tamními akademiky. Dva z nich přijedou 27. února do Olomouce. „Mají velký zájem o popularizaci vědy, proto navštíví i Pevnost poznání a středisko ekologické výchovy Sluňákov. Budou samozřejmě na katedře učit a setkají se s pedagogy z naší a třeba i dalších kateder,“ prozradil Opršal.
V letním semestru bude možné na přírodovědecké fakultě potkat studenta z Beit Berl College. Naopak jedna ze studentek katedry rozvojových studií míří do Izraele. „Izraelci jsou obecně k Čechům velmi vstřícní a mají zájem s námi spolupracovat. Česko má v Izraeli velmi dobrý zvuk. Studenti možná mají někdy obavy z pobytu v Izraeli kvůli bezpečnosti, avšak ty jsou mnohdy přehnané. Například Beit Berl College je velmi klidné místo. Kampus je bezpečný, studují tam jak Židé, tak izraelští Arabové,“ doplnil Syrovátka.