Komentované prohlídky nebo koncerty. Noc kostelů zve i na univerzitu

Foto: nockostelu.cz
Úterý 4. červen 2024, 8:00 – Text: Martin Višňa

Stovku kostelů, kaplí a modliteben mohou v pátek 7. června zájemci navštívit v Olomouckém kraji a užít si v nich programu připraveného v rámci oblíbené Noci kostelů. Tradičně mezi zapojenými místy nechybějí ani ta spojená s Univerzitou Palackého – a nejde jen o kapli Božího Těla v někdejším jezuitském konviktu.

Tématem letošní Noci kostelů je srdce spojované s city a pocity, v biblickém pojetí chápané jako sídlo vnitřního života člověka se vším všudy. „Noc kostelů je příležitostí svá srdce otevřít, zpřístupnit, možná dokonce vylít a nechat proměnit. Bez ohledu na to, jak to s vírou máme a zda patříme do nějaké konkrétní tradice. Kostely budou pro každého otevřeny,“ uvedla pro web akce velkomeziříčská farářka Markéta Slámová.

Pozdrav k Noci kostelů poslal vídeňský arcibiskup Christoph kardinál Schönborn, který v loňském roce převzal na návrh Vědecké rady Cyrilometodějské teologické fakulty UP čestný doktorát UP. Zmiňuje mimo jiné, že při nedávných návštěvnách Česka se mu dostalo vřelého přijetí, které odhalilo laskavost a hlubokou víru lidí. „Přeji všem návštěvníkům, aby zažili při vstupu do otevřených kostelů také tuto srdečnost. (…) Kéž všichni načerpáte novou sílu prožitkem ticha a rozhovoru, abyste mohli společně s ostatními čelit výzvám budoucnosti.“

Na Univerzitě Palackého mohou zájemci během páteční Noci kostelů zavítat do kaple Božího těla v Uměleckém centru UP a na nádvoří filozofické fakulty v Křížkovského ulici.

Komentované prohlídky barokní kaple Božího Těla připravil studentský spolek Studium Artium, probíhat budou po dvaceti minutách od 18:00 do 21:40. „Součástí programu bude také animační program nejen pro děti tematicky zaměřený na baroko. Návštěvníci se mohou těšit také na dva koncerty v podání Michala Smutného a studentů Michaely Dvořákové na ZUŠ Campanella – Dany Kylarové a Františka Zapletala. Ty proběhnou v 19:00 a 20:30,“ dodali organizátoři ze spolku.

Na nádvoří budovy FF UP Křížkovského 10, taktéž v době od 18:00 do 22:00, mohou připomenout zaniklý kostel sv. Petra, jehož půdorys je vyznačen v dlažbě. I tady jsou připraveny komentované prohlídky, a sice v 19:00, 19:20 a 19:40.

Otevřený bude i někdejší univerzitní kostel Panny Marie Sněžné, místo pravidelných studentských mší. Už od 16 hodin tu jsou vítány děti, v 18:30 začne koncert sboru Salve. Později bude možné se podívat na běžně nepřístupný kůr k varhanám, jejichž obnovu Akademická farnost v současnosti připravuje, viz zde. Prohlídky kůru probíhají po půlhodině, první v 19:30, poslední ve 22:30.

Stejně jako vloni bude Noc kostelů jedinečnou možností podívat se do prostor někdejší kaple Sodality Panny Marie, královny andělů v budově bývalé jezuitské koleje, součásti staré olomoucké univerzity, kterou nyní využívá Správní archiv Armády ČR. Komentované prohlídky s absolventem Pedagogické fakulty UP a mj. autorem projektu Bastionka Olomouc Petrem Hofmanem se konají od 16:00 do 20:00.

V Olomouci bude možné dále navštívit mj. biskupskou kapli Narození páně v Arcibiskupském paláci, Červený kostel Vědecké knihovny Olomouc, kostel Českobratrské církve evangelické tyčící se nad náplavkou – nábřežím Josefa Jařaba nebo kapli Ducha Svatého v hospici na Svatém Kopečku. Přehled všech otevřených olomouckých kostelů a kaplí a jejich program najdete na www.nockostelu.cz.

Víte, že zajímavá místa na Univerzitě Palackého včetně výše zmíněné kaple Božího Těla připomíná web Unit(r)ips? Najdete jej zde.