Mezinárodní a multidisciplinární. Taková bude další vědecká konference, kterou připravuje Jean Monnet Centre of Excellence v oboru evropského práva při Právnické fakultě UP. Odborné setkání nazvané Budoucnost Evropské unie a evropského práva (včetně relevantních otázek vnitrostátního práva členských států) se uskuteční v dubnu přímo na právnické fakultě.
Cílem konference je přispět z vědeckých pozic k aktuální politické diskuzi, jež probíhá na evropské a vnitrostátní úrovni, včetně analytického zhodnocení možných scénářů budoucího vývoje EU, posouzení jejích případných dopadů a návrhů de lege ferenda. „Chceme postihnout co nejširší okruh právních, politických a ekonomických problémů – od reformy samotné EU, jejích institucí a nového přerozdělování pravomocí mezi Unií a jejími členy, nových výzev pro Unii a jejich řešení až po eventuální dopady aktuálních reformních procesů na vnitrostátní právo členských států. Konference je určena především právníkům, politologům a ekonomům z Česka a ze Slovenska,“ shrnula Naděžda Šišková, vedoucí Jean Monnet Centre of Excellence a hlavní organizátorka akce. Svou účast již přislíbili zástupci všech českých právnických fakult a většiny slovenských.
Sympozium zahájí plenární sekce, ve které vystoupí se svými příspěvky Dana Kovaříková, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR, a Petr Kolář, bývalý velvyslanec ČR v USA a v Rusku. „Petr Kolář si zvolil velmi zajímavé téma – EU a aktuální hrozby moderní společnosti. Mluvit bude hlavně o boji s dezinformacemi, prevenci fake news na sociálních sítích a o obraně před manipulací veřejného mínění,“ naznačila Naděžda Šišková. Na plenární část navážou čtyři odborně zaměřené sekce – Brexit a jeho implikace, Demokratické základy a ochrana právního státu EU, Budoucnost hospodářské a měnové unie a užší spolupráce, EU a aktuální otázky vnějších vztahů. Mezi řečníky budou například Lenka Pítrová, přední expertka z Právnické fakulty Karlovy Univerzity, Michael Siman, odborník z Právnické fakulty Panevropské vysoké školy v Bratislavě, nebo ekonom Lubor Lacina z Mendelovy univerzity v Brně.
Druhý den konference pak pořadatelé vyhradili začínajícím vědcům. „Chceme dát prostor mladým vědeckým pracovníkům a doktorandům, aby si v rámci plnění svých studijních povinností vyzkoušeli napsat a prezentovat odborný příspěvek a obstát ve vědeckých diskuzích,“ vysvětlila Naděžda Šišková.
Zájemci o účast na konferenci, která se uskuteční 19. a 20. dubna, se mohou hlásit přes přihlašovací formulář nejpozději do 29. března.
Prestižní Jean Monnet Centre of Excellence v oboru evropského práva funguje na právnické fakultě od podzimu roku 2015, a to díky grantu Evropské komise. V Česku jde o ojedinělou instituci speciálně zaměřenou na klíčové právní problémy EU.
Program konference v češtině.
Program konference v angličtině.