Letní čtení s Vydavatelstvím UP: Filmouka aneb Čtěte si (nejen) s dětmi o filmu

Foto: VUP
Sobota 20. červenec 2024, 8:00 – Text: Tomáš Franta

Využít letní období ke společnému čtení s dětmi není nikdy na škodu. A pokud takové čtení zábavnou formou vzdělává, není to na škodu hned dvojnásobně! I proto vám jako další tip na letní čtivo z produkce Vydavatelství UP vybíráme Filmouku, unikátní, interaktivní a vizuálně pestrou a zábavnou učebnici o filmu.

Filmouka je netradiční učebnice, která jako první svého druhu u nás přináší průvodce světem filmu (nejen) pro děti školou povinné. Vizuálně pestrá a graficky promyšlená publikace je propojená s multimediálním webem s filmovými ukázkami a úkoly, koncepčně využívá komiksové stripy a svými ilustracemi ji doprovodil Jaromír 99.

Autorsky za učebnicí stojí tým Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu, který na Filmouce pracoval více než tři roky, a i díky poctivé rešerši v zahraničí nakonec knihu připravil tak, aby se dala využít jak ve výuce ve školách, tak při individuálním čtení dětí s rodiči doma, případně jen dětí samotných.

Tip: Chystáte se s dětmi na Letní filmovou školu do Uherského Hradiště? Filmouku si tam můžete užít naživo v rámci interaktivních workshopů hned dvakrát – v neděli 28. července a v úterý 30. července.

Filmouka nabízí jak teorii, tak interaktivní praxi a návody na to, jak „rozumět“ filmu. Na čtenáře čeká vhled do historického vývoje filmu od bratří Lumièrů až po éru Netflixu, dozví se více o technické přípravě filmu, poznají, jak se ve filmu buduje příběh a napětí, nahlédnou za oponu tvorby filmových triků a seznámí se s nejčastějšími filmovými žánry, jejich specifiky i tím, jak filmaři odhadují divácké nálady a trendy. Porozumění usnadňují čtyři komiksoví vypravěči, kteří celou knihou provázejí jako zvídaví průvodci.

Filmouku si pro sebe či své ratolesti můžete pořídit na e-shopu VUP nebo v olomoucké prodejně VUP na Zbrojnici.

Knihy z Vydavatelství UP můžete kupovat na e-shopu nebo v prodejně na Zbrojnici. Zaměstnanci a studenti mohou na internetu i v kamenné prodejně celoročně využít 15% slevu (zaměstnanci najdou pokyny na webu, studenti v UPlikaci). V prodejně pak lze platit také FlexiPass poukázkami a kartami (v tomto případě však bez 15% slevy). Všechny díly letního seriálu najdete přehledně zde.