O budoucí profesi mnohdy rozhodují náhody. Nanomateriálový chemik Martin-Alex Nalepa sice věděl od dětství, že chce být vědcem, na konkrétní obor ho ale nasměroval televizní pořad. A to Hyde Park Civilizace, v němž moderátor Daniel Stach hovořil s fyzikálním chemikem Radkem Zbořilem o nanotechnologiích. Poté se tehdejší gymnazista spojil s vědci z nynější CATRIN Univerzity Palackého a ve spolupráci pokračoval i během vysokoškolského studia.
„Když jsem v televizi slyšel mluvit profesora Zbořila o nanotechnologiích a výzkumu v Olomouci, moc mě to zaujalo. Uměl to skvěle prodat, hned jsem věděl, že tento obor má budoucnost. Možná kdybych onen večer zvolil jiný program, vedla by moje cesta jinam,“ usmívá se dnes už čerstvý absolvent magisterského studia Nanomateriálové chemie na Univerzitě Palackého. Právě na tento obor mířila jeho jediná přihláška na vysokou školu. Předcházela tomu jeho práce v rámci Středoškolské odborné činnosti, díky níž poznal tehdejší RCPTM, dnes součást CATRIN.
O šanci zapojit se tam do výzkumu ještě více požádal už na začátku bakalářského studia. A dostal ji. Během magisterského studia se přidal k výzkumu v ERC Proof of Concept projektu Michala Otyepky, jehož cílem je připravit postup výroby grafenového inkoustu pro tisk elektrod, jež lze využít k produkci levných, citlivých a selektivních biosenzorů. Převratné výsledky vědci nedávno publikovali v Biosensors and Bioelectronics a Martin byl prvním autorem článku! Právě této oblasti se chce věnovat i v rámci doktorského studia. Přesně totiž zapadá do jeho plánu – podílet se na výzkumu, jehož výsledky se dostanou k lidem a budou jim pomáhat.
„Vědecká práce není jednoduchá, je těžké zvyknout si na to vysoké tempo, prosadit se a uspět ve srovnání se zahraničními kolegy. Už jsem pochopil, že věda je velmi konkurenční prostředí. Ale pokaždé, když jdu do práce, si plním svůj sen být vědec,“ uzavřel.