Na Farmaceutickou fakultu UK v Hradci Králové Miloš Petřík před lety nastupoval s vidinou, že po škole skončí v lékárně. Už během studií ale zjistil, že tomu může být jinak. O jeho vědecké kariéře i výzkumném zaměření rozhodla doktorská stáž na Klinickém oddělení nukleární medicíny v Innsbrucku, kde později přijal i pozici postdoka. Přestože prvotním motivem pro pobyt v Rakousku byla jeho záliba v lyžování a horské turistice, nakonec mu tam učaroval výzkum radioaktivně značených látek. Tomu se od návratu do Olomouce věnuje v Radioizotopové laboratoři dodnes.
Spolu s kolegy v Ústavu molekulární a translační medicíny, jenž je rozkročen mezi Lékařskou fakultu a CATRIN Univerzity Palackého, hledá nové látky, jež by svými vlastnostmi předčily v současné době využívaná radiofarmaka a tím zlepšily diagnostiku a léčbu nemocí.
„Primárně se zaměřujeme na výzkum radioaktivně značených látek, potenciálních radiofarmak, zejména pro diagnostiku nádorových a infekčních onemocnění. A to od jejich syntézy, charakterizace, in vitro testování na nádorových buněčných liniích či mikrobiálních buňkách až po testování na laboratorních zvířatech,“ popsal výzkum farmaceut. Za svůj největší osobní úspěch považuje to, že jedna z těchto látek se dostala až k pacientům. Ve spolupráci s rakouskými kolegy se v současné době testuje v rámci klinické studie.
Propojení výzkumu a praxe, které zažil na pracovišti v Innsbrucku, mu velmi vyhovuje. I v Olomouci spolupracuje s Klinikou nukleární medicíny LF UP a Fakultní nemocnice. „Jsem rád, že v souvislosti s výstavbou nové budovy kliniky se rýsují možnosti hlubší spolupráce. V nové budově je plánována i laboratoř pro výrobu radiofarmak, což bude na klinickém pracovišti tuzemský unikát. Tato laboratoř by mimo jiné měla otevřít možnosti pro snazší zahájení klinických studií s látkami, které vyvíjíme,“ doplnil.
Ve své práci se neobejde bez špičkových zobrazovacích metod. Na svém pracovišti má v tomto ohledu prvotřídní zázemí. „Naše přístrojové vybavení pro zobrazování malých laboratorních zvířat je ojedinělé. K dispozici máme PET/SPECT/CT, optické zobrazovací metody, ultrazvuk a nově i magnetickou rezonanci kombinovanou s pozitronovou emisní tomografií. Zatímco výpočetní tomografie je výhodná pro zobrazení skeletu, magnetická rezonance nám umožňuje lépe zobrazovat měkké tkáně. Pokud podáme zvířeti radioaktivní látku, můžeme díky kombinaci PET/CT nebo PET/MRI sledovat rozložení radioaktivity v těle a přesně určit, kde se látka nachází,“ objasnil vědec, který relaxuje, pokud mu to tři potomci dovolí, při dobré knížce, sportu nebo na horách.