Na konferenci Chiranal 2024 přijalo pozvání přes sto odborníků z oblasti separačních věd

Na fotografii Petr Bednář. Foto: archiv katedry analytické chemie
Úterý 11. červen 2024, 12:00 – Text: Šárka Chovancová

Přírodovědecká fakulta a Pevnost poznání Univerzity Palackého se stanou dějištěm čtyřdenní konference Advances in Chromatography and Electrophoresis & Chiranal 2024, kterou od 17. do 20. června 2024 pořádá katedra analytické chemie. Pozvání přijalo přes sto čtyřicet odborníků z oblasti separačních věd z České republiky, Slovenska, Francie, Nizozemí, Německa, Itálie, Spojených států amerických a dalších zemí.

„Letošní ročník konference jsme se rozhodli věnovat mimořádné osobnosti, první dámě české chromatografie a časté účastnici Chiranalu, paní profesorce Evě Smolkové-Keulemansové, která nás nedávno navždy opustila,“ uvedl Petr Bednář z katedry analytické chemie.

Váženým hostem konference a plenárním přednášejícím bude Sebastiaan Eeltink z Brussel Universiteit a šéfredaktor časopisu Analytical Science Advances z vydavatelství  Wiley. Jeho přednáška nazvaná Toward unrivaled chromatographic resolving power: Design and development of comprehensive spatial three-dimensional liquid-phase separation technology se bude zabývat potenciálem vícerozměrných chromatografických separací pro analýzu složitých směsí látek.

Účastníky konference dále čeká 34 přednášek a 42 posterů, které budou jejich autoři prezentovat ve dvou posterových sekcích. Z katedry analytické chemie vystoupí s přednáškami Paola Lucero-Gomez, Barbora Papoušková a Volodymyr Pauk a z Laboratoře růstových regulátorů Ondřej Novák s Ivanem Petříkem. „Na konferenci vystoupím s prezentací na téma Profilování bioaktivních látek pomocí superkritické fluidní chromatografie a tandemové hmotnostní detekce (SFC-MS/MS). V přednášce bude představena nová metoda pro stanovení koncentrace cytokininů v rostlinném materiálu. Cytokininy patří mezi důležité signalizační molekuly, které řídí vývoj rostlin a znalost jejich koncentrace v rostlinách je důležitá pro pochopení fyziologických procesů,“ řekl Ivan Petřík.

Mezi další významné hosty budou patřit Anne Varenne z Institute of Chemistry for Life and Health Sciences v Paříži, Michael Lämmerhofer, šéfredaktor časopisu Journal of Separation Science z Tübingen University v Německu, Davy Guillarme z University of Geneva, Kevin A. Schug z University of Texas v Arlingtonu, který letos v lednu přicestoval do Olomouce jako významný stipendista Fulbrightova programu a řada dalších. Na katedře analytické chemie během aktuálního semestru vyučoval některé předměty analytické chemie a anglický jazyk a věnoval se konzultační činnosti pro magisterské studenty a doktorandy.

Součástí konference bude slavnostní křest dvoudílné anglické knihy Lucie Novákové, Michala Douši, Petra Česly a Jiřího Urbana nazvané Modern HPLC separations in theory and practice, exkurze do univerzitního pivovaru EUREKA, který sídlí na katedře analytické chemie či prohlídka jezuitské koleje s následným interaktivním koncertem vokálního sboru Muzikúra v kapli Božího Těla.

„Organizací této konference navazuje katedra analytické chemie na dlouholetou tradici. Série konferencí je pořádána s dvouletou periodicitou již od roku 1997 s jediným přerušením způsobeným pandemií covid-19," dodal Petr Bednář. Mezi partnery konference jsou Česká společnost chemická, společnosti TEVA, Zentiva a Alven Laboratories a impaktovaný časopis Journal of Separation Science. Konference se účastní také řada významných výrobců a distributorů analytické instrumentace a laboratorních produktů.