Vedení univerzity, osobnosti vědy, politiky i byznysu a úspěšní studenti, tak vypadalo předvánoční setkání Nadačního fondu Univerzity Palackého (NF UP) u rektora Jaroslava Millera. Zástupcům univerzity i dárcům, kteří přispěli fondu, se představili někteří studenti, kteří získali od NF UP podporu na své projekty.
Vždy v závěru roku Nadační fond UP bilancuje své aktivity. „Snažíme se ukázat, co jsme za celý rok udělali, koho a proč jsme podpořili. Jsem velmi ráda, že kromě zástupců vedení univerzity přijali naše pozvání i někteří dárci a ambasadoři Nadačního fondu,“ řekla Dita Palaščáková z NF UP. Se studenty i jejich projekty se tak mohli seznámit například emeritní rektor Josef Jařab, ambasadoři fondu germanistka Ingeborg Fialová-Fürstová a rostlinný genetik Jaroslav Doležel nebo dárci jako neonatolog a senátor Lumír Kantor, advokát Kamil Andree či manažer z České spořitelny Martin Šmajser.
„Náš fond je zcela unikátní instituce. Je to administrativně nejméně zátěžová forma dotace pro studenty, kteří chtějí bádat,“ řekl na setkání prorektor Petr Bilík. Zdůraznil, že kromě možnosti vyzkoušet si své vědecké schopnosti patří k poslání fondu i popularizace vědy. Všichni podpoření studenti se totiž učí i své projekty prezentovat.
Jak dodal rektor Jaroslav Miller, popularizace dnes už k vědě neodmyslitelně patří. „Popularizace je součástí celého příběhu. Osobně považuji za zásadní věc umět podat jednoduchou formou složitý výzkum. Proto jsem rád, že se právě tyto dovednosti i díky Nadačnímu fondu naši studenti učí,“ řekl rektor.
Nadační fond UP vznikl v roce 2015 a jeho cílem je podpora mezinárodní vědecko-výzkumné a umělecké aktivity studentů UP. Zároveň také učí mladé vědce a umělce popularizovat své aktivity a komunikovat jejich smysl. Za dobu své existence rozdělil mezi studenty více než dva miliony korun, které získal od generálního partnera - České spořitelny. Studenti mohou dostat příspěvek na letenky, na pobyt na zahraničních univerzitách nebo ve vědeckých centrech, na materiál potřebný k výzkumu, literaturu a podobně. Maximální příspěvek může být až 200 tisíc korun. „V prvním roce jsme podpořili 11 projektů, v druhém 10 a letos to bylo 7. Není to tím, že by zájemců bylo méně, ale zvýšili jsme příspěvek na jednotlivé projekty. Průměrná výše příspěvku na jeden projekt je 85 tisíc korun. Za tři roky existence fondu získali podporu studenti ze všech fakult Univerzity Palackého, kteří ho mimo jiné využili na 19 studijních zahraničních cest a pobytů do zemí jako například USA, Francie, Švédsko, Německo nebo Čína,“ řekla Dita Palaščáková.
Na setkání u rektora se představili jak studenti, kteří už svůj projekt dokončili, tak ti, kteří získali podporu letos. Rektorovi a jeho hostům předvedli i prezentaci projektů ve formě PechaKucha, při které mohou využít jen dvacet obrázků, přičemž na vysvětlení každého z nich má prezentující jen dvacet vteřin. Studenti také vysvětlovali, v čem jim podpora fondu pomohla. „Mohla jsem téměř dva měsíce pobývat na půdě laboratoře v CERN v Ženevě. Díky pobytu, který mi umožnil Nadační fond Univerzity Palackého, jsem se dostala na špičkové vědecké pracoviště, zlepšila jsem se v komunikaci v angličtině, vyzkoušela si práci v mezinárodním týmu a získala i zkušenosti s experimentální činností. To vše mi pomáhá i nyní v mém doktorském studiu,“ řekla Katka Jiráková z přírodovědecké fakulty, která získala podporu NF UP v roce 2015.
Další výzvu pro talentované studenty bude Nadační fond UP vypisovat na začátku příštího roku. Podrobnosti o Nadačním fondu Univerzity Palackého ZDE.