Noc vědců ukázala stovky proměn

Fotogalerie: O. Blahoušek, V. Duda, M. Višňa, A. Vymazalová, M. Honzáková, V. Černá, B. Balvanová, Fakultní nemocnice Olomouc, Logiscool Olomouc
Pondělí 30. září 2024, 14:00 – Text: Martin Višňa

I přes déšť přilákala Noc vědců plná nejen vědeckých proměn na Olomoucku rekordní počet návštěvníků. K vidění a vyzkoušení bylo mnohé – od barevných chemických pokusů přes řadu zdravotnických simulátorů po virtuální realitu, umělou inteligenci či nanomateriály. Koktejl poznání a zábavy si přitom mohli užít i žáci a studenti z povodní zasaženého Jeseníku.

Popularizační program připravilo všech osm fakult Univerzity Palackého, také vysokoškolský ústav Catrin, Pevnost poznání, univerzitní knihovna či Vědeckotechnický park UP. Vybraná pracoviště představila také Fakultní nemocnice Olomouc a návštěvníci mohli vyrazit za zajímavými aktivitami i v Přerově, Prostějově nebo Hlubočkách.

„Letos poprvé se mělo k programu připojit i Gymnázium Jeseník, ale vzhledem k povodním, které Jesenicko zasáhly, k tomu nedošlo. Rozhodli jsme se však pro tamní studenty a žáky Základní školy Jeseník vypravit dva autobusy a vzít je na Noc vědců k nám do Olomouce. Naši studenti hosty nejprve provedli po městě a potom je vzali na program v rámci noci na přírodovědecké a pedagogické fakultě, také v Pevnosti poznání. Prý si to moc užili,“ uvedl koordinátor akce Ondřej Martínek z oddělení marketingu UP.

Olomoucká Noc vědců rok od roku získává větší oblibu, letos tomu nebylo jinak. „Opět jsme zaznamenali větší zájem oproti dřívějším letům. Jen v Olomouci na otevřená pracoviště zavítalo přes 13 tisíc lidí, přičemž třeba ústav Catrin byl na hraně svých kapacitních možností, stejně tak se téměř nedalo hnout na přírodovědecké fakultě. Plně obsazené byly například i prohlídky bunkru v Přáslavicích a překvapil nás velký zájem o program ve společnosti Olympus v Přerově, který navštívilo téměř 1300 zájemců,“ dodal Ondřej Martínek.

Popularizační akce Noc vědců je již tradiční součástí podzimního kalendáře, na přelomu září a října ukazuje veřejnosti, že věda není nudná a že vědci a vědkyně dělají práci přínosnou všem. Na UP v Olomouci se Noc vědců poprvé konala v roce 2011, olomoucký program nyní patří mezi nejnavštěvovanější v ČR. Univerzita Palackého je v současnosti společně s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze národním koordinátorem akce.

Realizace Noci vědců je podpořena programem Marie Skłodowska Curie Actions s projektem METAMORPHOSIS v rámci výzvy HORIZON-MSCA-2023-CITIZENS-01. Více na www.nocvedcu.cz.

Další fotografie najdete na Facebooku UP.