Na cyrilometodějské teologické fakultě před letními dovolenými nezaháleli. Vedle promocí absolventů uspořádal tým projektu Romspido v Uměleckém centru UP Veletrh inkluze, katedra křesťanské sociální práce zase přivítala profesora Edwarda R. Candu z University of Kansas.
Prostory Konviktu hostily populárně-odborný Veletrh inkluze již potřetí. Mluvilo se o efektivních metodách rozvoje dítěte nebo o vytváření bezpečného klimatu ve třídě, účastníci si mohli také prohlédnout soubor nástěnných obrazů pro školy, které seznamují s historií Romů v České republice nebo s významnými osobnostmi a prvky romské kultury.
Došlo i na bilancování letos vrcholícího projektu Romspido, pod jehož hlavičkou veletrh probíhá a jehož cílem je zapojení marginalizovaných skupin, zejména pak Romů, do všech úrovní vzdělávací soustavy. Řeč přitom byla především o fungování dětských předškolních klubů, které vznikly v několika místech Olomouckého kraje a kde se děti ze sociálně znevýhodněného prostředí připravovaly i díky prvkům Montessori pedagogiky na vstup do školy. „Tyto předškolky mají velký potenciál, řešíme s některými organizacemi jejich další fungování. Doufám, že dílo, které jsme společně započli, bude úspěšně pokračovat,“ uvedl při své zdravici koordinátor projektu Zdeněk Meier.
Více o projektu Romspido najdete zde.
Spirituálně senzitivní sociální práce a nové trendy v ní pak byly tématem přednášky profesora Edwarda R. Candy, předního světového odborníka na tuto oblast ze School of Social Welfare Kansaské univerzity, který byl hostem katedry křesťanské sociální práce.
„Sociální práce vyrostla z nábožensky sycené kultury, ale v průběhu její rychlé emancipace a profesionalizace se začala této náboženské citlivosti vzdalovat a dokonce ji považovat za podezřelou a nežádoucí. Teprve koncem minulého století se začíná rodit nová potřeba umět vnímat klienta nejen v jeho biologické, psychologické a sociální složce, ale i ve spirituální. Tedy vnímat, jakým hodnotám, které nemusejí být nutně nábožensky ukotvené, dává ve svém životě význam, o co se opírá a co by mohlo být užitečné pro řešení jeho situace,“ vysvětlil Jakub Doležel z pořádající katedry.
Publikum přednášky Edwarda R. Candy sice nebylo příliš početné, ovšem zasedli v něm posluchači několika národností, mimo jiné i Shorena Sadzaglishvili a Teona Gotsiridze z gruzínské Ilia State University, které zájemce v dalších dnech seznámily se stavem vzdělávání a výzkumu v sociální práci v Gruzii.