Odborníci z teologické fakulty na konferenci v Oxfordu zkoumali pojetí tělesnosti u Klementa Alexandrijského

Foto: Miklós Gyurkovics, Vít Hušek
Pátek 23. srpen 2024, 7:07 – Text: Lenka Peřinová

Minulý týden se v Oxfordu konala pravidelná patristická konference, na které se scházejí akademici z celého světa, aby prezentovali výsledky své práce napříč všemi tématy oboru.

Naši fakultu zastupovala pětice badatelů, kteří společně pracují na grantovém projektu GA ČR: prof. Lenka Karfíková, doc. Jana Plátová, dr. Veronika Černušková, doc. Miklós Gyrkovics a doc. Vít Hušek. Grant nese název Biblická exegeze Klementa Alexandrijského jako zdroj jeho pojetí tělesnosti. Stejné téma si vytyčil i workshop, který na oxfordské konferenci uspořádali spolu s odborníky z Velké Británie, Dánska, Itálie, Belgie a Nizozemska.

„Cílem workshopu bylo prozkoumat různé aspekty tělesnosti podle Klementa v kontextu alexandrijské kultury konce 2. století. Hlavní pozornost byla věnována tělesnosti lidské (zejm. Klementovu na tehdejší dobu velmi pozitivnímu chápání manželství), ale diskutovány byly také tělesné aspekty andělů, démonů a vtěleného Logu v Klementově kritickém dialogu s valentinovskou gnózí,“ uvedl doc. Vít Hušek.

První oxfordská patristická konference se konala v r. 1951 z iniciativy Franka Leslie Crosse. Jejím cílem bylo vytvořit prostor pro setkávání odborníků z různých zemí a z různého náboženského zázemí a zároveň napomoci usmíření evropských národů rozdělených světovou válkou. Od té doby se konference koná každé čtyři roky a je místem setkání odborníků z celého světa.