Klidný odchod. Smíření. Práce s nadějí. Tyto a další definice paliativní péče se objevily v úvodní hodině kurzu Paliativní péče v pediatrii, který odstartoval na konci uplynulého týdne na Fakultě zdravotnických věd (FZV UP). O možnostech pomoci vážně nemocnému dětskému pacientovi a jeho blízkým vyrovnat se s vědomím blízké smrti hovořili Jan Hálek, dětský lékař Fakultní nemocnice Olomouc se zaměřením na neonatologii, dětskou neurologii a paliativní medicínu, a Jana Rellová, sestra na Novorozeneckém oddělení FNOL a v mobilním hospici Nejste sami Olomouc.
„Paliativní péče není o smrti, ale o životě před ní. Nepotřebuje speciální přístroje a léčbu. Je o přístupu a komunikaci," uvedl během své přednášky Jan Hálek a zmínil také rozdíly v paliativní péči pro dospělé a děti. „Úmrtí dítěte je vnímáno jako něco nepatřičného, nepřirozeného. Děti přemýšlejí a chovají se jinak než dospělí. Při potřebě péče a rozhodování jsou závislé na dospělých, z čehož vyplývají etická dilemata," zdůraznil.
Celoroční certifikovaný kurz Paliativní péče v pediatrii je rozdělený na teoretickou a praktickou část. Na výuce se vedle výše uvedených Jana Hálka a Jany Rellové budou podílet i akademici z FZV UP Šárka Šaňáková, Lenka Štureková, Ilona Antoníčková a Lenka Machálková. Iniciátorkou projektu a organizačním garantem je Ilona Antoníčková z Ústavu ošetřovatelství FZV UP. „Kurz respektuje holistický přístup, zaměřený na komfort dítěte a jeho rodiny, který je v paliativní péči zásadní. Důraz je kladen na komunikaci a její správné vedení. Paliativní péče je o slovech, která mohou potěšit, podpořit, ale i ublížit. Je třeba dbát na individuální péči, protože každý pacient a každá rodina jsou jiní a vyžadují jiné potřeby a přístup,“ upozornila Ilona Antoníčková.
Mezi účastníky kurzu jsou zástupci z fakultních nemocnic v Olomouci a Brně i pracovníci mobilních hospiců Nejste sami, Cesta domů, Ostrůvek či Antonínek. Po zářijové úvodní výuce bude kurz pokračovat další teoretickou částí 21. a 22. října.