Mezinárodní festival populárně-vědeckého filmu Academia Film Olomouc představí na svém 56. ročníku přes 100 dokumentárních snímků, společně s festivalovými hosty otevře důležitá témata a pozve diváky do tropického skleníku, na olomoucké střechy i do rozšířené reality. Celý online program bude dostupný zdarma od 27. dubna do 11. května na www.watchandknow.cz, filmový výběr pak bude pokračovat až do konce května.
Již druhý ročník, který se kvůli pandemii koná online, nabídne ještě bohatší a rozsáhlejší program než loni. „Minulý ročník nás nadchl podporou, které se festivalu v těžké době dostalo od diváků a sponzorů. Proto jsme velmi intenzivně pracovali na programu a produkci 56. ročníku a věříme, že jak kvalitou obsahu, tak návštěvností předčí minulý rok. Zároveň s nadějí vyhlížíme konec pandemie, abychom se s diváky mohli setkat osobně při sérii projekcí AFOKINO po zbytek roku 2021,“ říká ředitel festivalu Jakub Ráliš.
Hned první festivalový den 27. dubna bude ve znamení slavnostního zahájení s předáním ceny za přínos popularizaci vědy českému biochemiku Janu Konvalinkovi, který bude hostem také navazujícího živého vysílání DVTV společně s končícím rektorem UP Jaroslavem Millerem. Živý přenos bude bezplatně dostupný online na kanálech DVTV.
Se začátkem festivalu bude odhalena také interaktivní instalace na pomezí vědy a umění. Ta skrze téma vizualizace představí kurátorský výběr zásadních vědeckých projektů a uměleckých děl. Design na 30 metrů dlouhé zdi v centru Olomouce vzniká ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc jako příspěvek do Trienále současného středoevropského umění UNIVERSUM. Bude se jednat o výstavu využívající princip rozšířené reality, takže pouhým okem bude čitelná pouze polovina zážitku. Pro pozorování obsahu si stačí zdarma stáhnout aplikaci Artivive do chytrého telefonu a namířit čočku fotoaparátu na bubliny na zdi.
Program nabízí více než sto snímků. Z nich bude také několik českých premiér, které obohatí rozhovory s filmovými tvůrci a vědci a vědkyněmi. U snímku Občan Nobel se diváci mohou těšit na rozhovor s hlavním protagonistou, nositelem Nobelovy ceny za chemii Jacquesem Dubochetem a režisérem snímku Stéphanem Goëlem. Dokument Národ CBD o účincích tohoto kanabinoidu doprovodí diskuze s režisérem Davidem Jakubovicem a předním světovým výzkumníkem v tomto oboru Lumírem Ondřejem Hanušem. Do světa kostí a antropologie nechá nahlédnout režisérka snímku Hádanky z kostí: Genderová revoluce Birgit Tanner, kterou doplní profesorka a antropoložka Kate Pechenkina.
Nechybí ani hudební program, který bude vysílaný online během festivalu. Žánrově se prolne od čistě ambientních ploch přes post-punkový koncert až k tanečním setům. Záměrem organizátorů je diváky alespoň virtuálně vytáhnout z jejich obýváků a ložnic a přenést je na olomoucké site specific lokace prostřednictvím osmi koncertů, které se odehrají v barokní Kapli Božího Těla, při západu slunce na střeše olomoucké Galerie Moritz či v tropickém skleníku Výstaviště Flora Olomouc.
Doprovodný program nabídne i nevšední formáty, jako jsou videoherní eseje z antropocénu. Záznam hry bude doplněn zvukovou stopou vědeckých publikací, úryvků z knih a básní. Duo docentky, jak si říkají socioložky Lucie Jarkovská a Kateřina Lišková, na své sit-down show otevřou téma historické proměny pojetí ženského těla a souvislostí s genderovou rovností. Nechybí ani program pro nejmenší AFO Junior. Kromě filmů se děti mohou těšit na dva online workshopy, které vznikly pod vedením lektorek z Divadla na cucky.