Právnická fakulta už ví, koho vyšle na roční studijní pobyt na University of Nebraska-Lincoln. Z dvoukolového výběrového řízení vyšla jako vítězka Nikol Doležalová, studentka 2. ročníku magisterského programu Právo a právní věda.
Jedná se o historicky první možnost pro studenta olomoucké právnické fakulty vycestovat díky podpoře Univerzity Palackého a Robitschek Foundation. Nikol Doležalová se stane nositelkou prestižního Robitschek stipendia. V Nebrasce začne studovat v srpnu.
„Když jsem informaci o možnosti studovat v USA viděla na e-nástěnce, hned jsem věděla, že to musím zkusit. Váhala jsem jen malinko. A to proto, že rok je dlouhá doba a já jsem spokojená s tím, co tady v Česku a v Olomouci mám,“ říká jednadvacetiletá studentka práv. I když je teprve ve 2. ročníku, už si vytipovala právní oblast, která je jí blízká. „Nadchlo mě mezinárodní právo. Jsem přesvědčená, že jednou bude hrát důležitou roli i v mém profesním směřování.“
Od studijního pobytu na University of Nebraska-Lincoln si slibuje prohloubení právních znalostí právě v této oblasti. Současně ji lákají úzce specializovaná právní odvětví. „Nejprve jsem sbírala informace o škole, abych zjistila, zda je vůbec pro mě. Neocenitelná by pro mě byla možnost učit se od tamního profesora Jacka M. Bearda, experta na vesmírné právo, kybernetické právo nebo národní bezpečnost, a od profesorky Kristen Blankleyové, odbornice na alternativní řešení sporů. Navíc univerzita klade velký důraz na praktickou výuku,“ vyjmenovává Nikol Doležalová.
Od studijního pobytu neočekává pouze prohloubení odborných znalostí. „Ráda bych si také zvýšila úroveň angličtiny na C2. Anglicky mluvící akademické prostředí mi k tomu určitě výrazně pomůže,“ je přesvědčená studentka, která se navíc domluví německy, rusky a učí se španělsky. Za své přednosti považuje přizpůsobivost a zvídavost.
Než vyrazí do Ameriky, chce mít splněné veškeré studijní povinnosti 2. ročníku. „Po návratu by mi měly být uznané béčkové předměty. Doufám, že si jich přivezu co nejvíc. Ostatní povinnosti budu muset samozřejmě dohnat. Věřím, že se mi to povede. Trošku větší obavy mám z návratu v rovině osobní,“ přiznala Nikol Doležalová. Během studia na PF UP se už například zapojila do „buddy“ systému na podporu nastupujících studentů, podílela se na organizaci Seznamováku UP a je aktivní v rámci programu Street Law.
Na otázku, zda se na University of Nebraska-Lincoln těší, odpověděla rychle, bez váhání a jasně. „Velmi.“