Resuscitace novorozence, porod do vody, techniky šití porodního poranění, krvácení po porodu – to je jen několik témat z nabitého programu letošní mezinárodní školy pro porodní asistentky Olomouc School in Midwifery. V pořadí čtvrtý ročník se na Fakultě zdravotnických věd UP konal v polovině září a zúčastnili se jej hosté ze Slovenska, Belgie, Estonska a vůbec poprvé také z Norska.
„Jedním z hlavních cílů této akce je výměna zkušeností mezi jednotlivými zeměmi. Účastníci letošní školy, kterých bylo téměř třicet, si odnesli řadu nových poznatků a podnětů. Belgické lektorky vedly zajímavý workshop o porodu do vody, a to včetně praktické ukázky. Lektorky z Estonska hovořily o poporodním krvácení a seminář hostů z Norska byl zaměřený na komunitní péči ve skandinávských zemích,“ přiblížila zástupkyně přednostky Ústavu porodní asistence FZV UP Kateřina Janoušková.
Zahraničním účastníkům akce se představili rovněž lektoři z hostitelské fakulty a také z Fakultní nemocnice Olomouc, kteří vedli workshopy na témata využití ultrazvuku v těhotenství, management dystokie ramének či techniky šití porodních poranění. „Během jednoho dne došlo také k propojení s Podzimní školou fyzioterapie a ergoterapie, která probíhala ve stejném termínu. Společně s kolegy z Ústavu klinické rehabilitace jsme uspořádali seminář o využití porodní asistence a fyzioterapie v rámci multidisciplinárního přístupu,“ zmínila Kateřina Janoušková.
Mezi účastníky školy byli vyučující a studenti z partnerských univerzit, se kterými fakulta spolupracuje v rámci programu Erasmus. Nově se k nim přidala univerzita v norském Stavangeru. „Věříme, že letošní ročník školy porodní asistence znamená začátek dlouhodobé a vzájemně obohacující spolupráce s norskými kolegy,“ shrnula Kateřina Janoušková.