Oběť, trestný čin, věznice nebo výzkum… Tato slova patřila na konci minulého týdne k nejskloňovanějším na právnické fakultě. Konala se tu výroční konference České kriminologické společnosti nazvaná Kriminologické dny. Dvoudenní akce, kterou spolupořádala právnická fakulta, přilákala na 150 odborníků z praxe i z akademické sféry.
Letošní ročník Kriminologických dnů byl v pořadí již šestý. „Každou konferenci se snažíme uspořádat na některé z českých vysokých škol. Snažíme se střídat regiony. V Olomouci jsme poprvé,“ řekl předseda České kriminologické společnosti Miroslav Scheinost. Konference podle něj nabízí prostor pro diskuzi všech kriminologicky relevantních otázek. „Nechceme pořádat konferenci, která by byla svázaná jedním tématem, a to se nám daří. Rok od roku nám přibývá účastníků i témat, o kterých se hovoří,“ zhodnotil Miroslav Scheinost a poděkoval olomoucké fakultě za spolupořadatelství a jejímu organizačnímu týmu za skvěle odvedenou práci.
„Konference Kriminologické dny je významná nejen svým rozsahem, ale i svým zaměřením, neboť dává dohromady odborníky z různých oblastí vědy a praxe. Je pro nás velkou ctí, že jsme mohli být jejími spoluorganizátory, a pevně věříme, že tato spolupráce bude pokračovat i v dalších letech,“ uvedla proděkanka pro vědu a výzkum PF UP Blanka Vítová. Olomoucká právnická fakulta měla své zástupce i mezi aktivními účastníky. Se svými příspěvky vystoupili například Lenka Holá, z katedry politologie a společenských věd, Petra Masopust Šachová, Zdeněk Jiří Skupin, Roman Vicherek, Daniel Prouza nebo Filip Ščerba, všichni z katedry trestního práva. Poslední dva jmenovaní moderovali také tematické panely.
V sálech právnické fakulty mezi sebou diskutovali a vyměňovali si zkušenosti akademici, zástupci Ministerstva spravedlnosti ČR, Institutu pro kriminologii a sociální prevenci, Policie ČR, Vězeňské služby ČR, Probační a mediační služby či nevládních organizací. „Jsem na této konferenci poprvé. Čtrnáct let pracuji jako probační úředník. Zajímají mě nejrůznější výzkumy, jejichž výsledky tu jsou prezentovány, a zkušenosti kolegů. Věřím, že část z toho využiji v praxi při práci s klienty. Olomoucká fakulta byla jako místo konání vybraná velmi dobře,“ řekl Dušan Beyer z Probační a mediační služby.
Mezi diskutovaná témata patřily například sexuální nebo počítačová kriminalita, drogy, trestné činy z nenávisti, ochrana obětí, stalking nebo české vězeňské prostředí.
Česká kriminologická společnost vznikla v roce 2012 s cílem podporovat rozvoj kriminologie jako samostatného a svébytného vědního oboru v České republice a umožnit intenzivní spolupráci mezi odborníky, kteří se zabývají kriminalitou a dalšími sociálně patologickými jevy. Příští rok se její výroční konference uskuteční v Ústí nad Labem.