Suchozemským stejnonožcům bude věnováno mezinárodní sympozium nazvané 12th International Symposium on Terrestrial Isopod Biology, kterého se zúčastní třiatřicet isopodologů z jedenácti zemí světa. Akci, která se uskuteční v aule přírodovědecké fakulty 9.–12. července 2023, pořádá katedra ekologie a životního prostředí PřF UP společně s Ústavem půdní biologie a biogeochemie Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích.
„Na konferenci budou prezentovány přednášky a posterová sdělení o genetice stejnonožců, jejich výskytu a změnách rozšíření v lokálním i celosvětovém měřítku. Nové poznatky z morfologických a ekologických studií doplní novinky výzkumu projevů chování stejnonožců. Za povšimnutí stojí i studium vlivu mikroplastů na biologické parametry těchto živočichů,“ uvedl hlavní organizátor Ivan Hadrián Tuf z katedry ekologie a životního prostředí.
Na třídenní konferenci vystoupí mimo jiné Elisabeth Hornung z University of Veterinary Medicine Budapest, která bude hovořit o distribuci stejnonožců ve městech. K hodnocení charakteru výskytu těchto živočichů využívá ekologické vlastnosti druhů. Spyros Sfenthourakis z University of Cyprus se zaměří na biodiverzitu suchozemských stejnonožců ve Středomoří a Karel Tajovský z Ústavu půdní biologie a biogeochemie Biologického centra AV ČR ukáže, jak se mění společenstva stejnonožců přírodních oblastí v průběhu více než 25 let.
Suchozemští stejnonožci (v zoologickém systému podřád Oniscidea) se jako jedna z mála skupin jinak prakticky výhradně vodních korýšů významně přizpůsobili životu na souši. Zajímavé jsou nejen jejich specifické adaptace k suchozemskému životu, ale i biologie, ekologické nároky či význam stejnonožců v rozkladných a půdotvorných procesech, Vědci svoji pozornost zaměřují také na jejich bioindikační roli včetně například schopnosti ukládat v těle těžké kovy.