Konec kalendářního roku svádí k bilancování a v případě raftařky Michaely Kratochvílové, která na přírodovědecké fakultě pracuje jako referentka vědy a výzkumu, se jedná o jednoznačně příjemné ohlédnutí. Z Mistrovství světa v raftingu R4 ve Spojených arabských emirátech si totiž přivezla čtyři medaile – jednu zlatou a tři stříbrné. Byla kapitánkou čtyřčlenné posádky, která Českou republiku reprezentovala v kategorii žen pod názvem TR Omega.
Mistrovství se odehrávalo v listopadu uprostřed pouště na uměle vytvořeném kanálu ve městě Al Ainu. Vodu sem přivádějí z moře. „Voda v kanálu byla odsolená, mírně chlorovaná. Říkaly jsme si, že je to takový největší akvapark na světě,“ vzpomíná Kratochvílová, podle níž se jednalo teprve o třetí mistrovství světa na umělé slalomové dráze.
Přestože má závodnice raději divokou vodu v řekách, bizarní podmínky jí i jejím kolegyním očividně svědčily. Vyhrály titul mistryň světa ve sprintu, ve vyřazovacím závodě head to head získaly stříbro, stejného výsledku dosáhly ve sjezdu. V celkovém hodnocení vybojovaly stříbrnou medaili.
„Jsme hodně spokojené, protože je to naše nejlepší umístění na čtyřkových člunech. Mistrovství bylo velmi úspěšné i pro celou českou výpravu, protože jsme měli zastoupení ve všech kategoriích a s 24 medailemi se stali nejúspěšnější výpravou,“ připomněla.
V porovnání s loňskou účastí na mistrovství světa v Indonésii, kde se ale závodilo na šestkových člunech, se letos závodnice obešly bez zdravotních problémů a mnohem více si pochvalovaly organizaci a zázemí závodů.
Za úspěchem stojí celoroční trénink. Po většinu roku se členky týmu, které nepocházejí z jednoho města, připravují samostatně. Zhruba dva až tři měsíce před mistrovstvím světa ale přichází intenzivnější fáze. „To se pak snažíme být co nejvíce spolu a trénovat, včetně víkendů. Letos to začalo už o letních prázdninách. V mém případě to jde na úkor rodiny,“ přiznává Kratochvílová.
Už nyní ale hledí vstříc příštímu roku, jehož vrcholem bude opět mistrovství světa. Uskuteční se v Japonsku na člunech s šestičlennou posádkou. „Do Japonska se moc těším. Japonci jsou velmi přátelští a precizní lidé. Věřím, že tam bude vše fungovat a bude to zážitek,“ uzavřela raftařka.