Zadávání údajů o očkovaných do systému a obsluha informační linky, to jsou hlavní činnosti, se kterými od lednového startu očkování seniorů proti covidu-19 ve Fakultní nemocnici Olomouc vypomáhají i studenti a zaměstnanci Univerzity Palackého. Kromě práce v samotném očkovacím centru se účastní i výjezdů mobilního týmu do zařízení sociálních služeb v regionu.
Všechny možné pozice, včetně koordinace příchozích pacientů u vstupu, už si v očkovacím centru vyzkoušela manažerka Uměleckého centra UP Adéla Hazuchová. Na výpomoc se přihlásila mimo jiné ze zvědavosti, jak vypadá provoz nemocnice z druhé strany. „Byla jsem i s mobilním očkovacím týmem v Domově pro seniory v Tovačově, kde jsem seděla u počítače a ve dvou různých systémech evidovala pacienty. Všechno, co se zanese do počítače, třídíme a evidujeme podle abecedy ještě i v papírové podobě, tvoříme kartotéku této velké očkovací akce,“ přibližuje.
Tovačovský výjezd se přitom dotknul i její „běžné“ práce. „Byla jsem tam s týmem Českého červeného kříže Olomouc, jehož ředitelku Petru Vladykovou jsem dosud znala jen přes e-mail. Domlouváme spolu předávání ocenění dárcům krve, které se každoročně koná v Kapli Božího Těla v Konviktu. Díky očkování jsme se potkaly osobně v úplně jiných rolích, aniž bychom o sobě dopředu věděly. Byla to velmi příjemná služba. Vůbec všichni zdravotníci, se kterými jsem se setkala, byli příjemní a laskaví, i když bylo vidět, že jsou přetížení nebo unavení,“ dodává Adéla Hazuchová, která věří, že výpomoc se jí bude dařit skloubit s prací v Konviktu i nadále.
Mezi prvními kývla prostřednictvím Dobrovolnického centra UP na výpomoc v nemocnici také Sabina Kubisová z oddělení pro zahraniční spolupráci fakulty tělesné kultury. „Různé formy dobrovolnictví dělám již od gymnázia. Dává mi to příležitost vystoupit z mé komfortní zóny, dostat se na místa, kam se jen tak nedostanu, a pracovat s lidmi, se kterými se běžně nesetkávám. Nesmírně mne to inspiruje a rozvíjí,“ říká.
„Každá směna, kterou absolvuji je jiná vzhledem k dynamickému vývoji situace kolem očkování. Jeden den zapisuji data pacientů do systému, druhý jsem u vstupu a pomáhám příchozím s vyplňováním formulářů potřebných k registraci a o víkendech jsem většinou i na infolince. Pokud jsou dotazy medicínského ražení, je k dispozici dohlížející lékař nebo vrchní sestra, kteří vždy poradí. Důležité ale je se stále ptát, ověřovat a prověřovat a před směnou si projít nové informace,“ doplňuje Sabina Kubisová.
Informace k očkování proti covidu-19 ve Fakultní nemocnici Olomouc jsou k dispozici zde.
Být užitečná a smysluplně trávit svůj volný čas se rozhodla také studentka filozofické fakulty Tereza Vojtěchová. „Práce je více psychicky než fyzicky náročná. Každou službu mluvíte s mnoha lidmi, myslíte na spoustu věcí. Ale i tak je to práce naprosto úžasná a neskutečně mě baví. Těším se na každou službu. Díky distanční výuce a probíhajícímu zkouškovému období není až tak těžké výpomoc se školou skloubit. Uvidíme, jak to půjde, až nám opět začne výuka,“ přemýšlí studentka.
Svůj záměr pomoci v očkovacím centru i kvůli ochraně probírala se svými spolubydlícími. „Mám velké štěstí, že mě naprosto podporují v každé mé snaze se zapojit. Chránit se při práci samozřejmě musíme. Na svoji ochranu dostáváme respirátory a máme všudypřítomnou dezinfekci. Takže pravidelné mytí a dezinfikování rukou je každodenní rutina, stejně jako snad u každého v této době,“ říká s tím, že očkování je podle ní cesta zpět k normálnímu životu. „A nevěřím něčemu takovému, že nás chce Bill Gates všechny očipovat!“
Nutno dodat, že všechny tři dobrovolnice se zapojily do boje s epidemií koronaviru ještě před prací v očkovacím centru. Adéla Hazuchová na jaře stříhala látky na roušky a starala se o provozní potřeby školky pro děti zaměstnanců lékařské fakulty na Konviktu. Sabina Kubisová zase šila roušky a roznášela letáky s informacemi ke covidu a ochraně před ním, kromě toho se v mikulášském období zapojila do roznášení svícnů s poděkováním od dětí z hemato-onkologické kliniky po pracovištích fakultní nemocnice. Tereza Vojtěchová pak během podzimu hlídala děti lékařů a rozvážela svačiny hrdinům (o výzvě Dobro(ty): svačiny pro hrdiny Dobrovolnického centra UP a Skautského institutu Olomouc jsme psali zde).