Škola archeometrie přilákala šedesát vědeckých pracovníků

Fotogalerie: Ota Blahoušek
Pátek 20. září 2024, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Propojit experty z přírodovědných i humanitárních oborů bylo cílem třetího ročníku Školy archeometrie 2024, kterou pro osmdesát vědeckých pracovníků uspořádaly katedry analytické chemie a geologie ve spolupráci s Archeologickým centrem Olomouc a Národním památkovým ústavem. Účastníci měli příležitost sdílet své nejnovější poznatky, diskutovat o inovativních metodách a přístupech v tomto oboru a navazovat nové kontakty.

„Letošní ročník Školy archeometrie hodnotím velmi pozitivně. Vedle zajímavých přednášek, poskytl také nové možnosti spolupráce napříč chemickými fakultami. Z dosavadní zpětné vazby již vím, že přednášky a navazující workshop měly velký ohlas, což mě utvrzuje v přesvědčení, že je nutné tento typ vzdělávací konference udržet a začít s plánováním dalšího ročníku, který proběhne v únoru 2026,“ uvedl organizátor akce Lukáš Kučera z katedry analytické chemie.

Na programu letošní školy archeometrie zazněly přednášky pojednávající například o izotopové analýze kovů, chemické analýze jantaru, traseologických stopách na jantarových artefaktech, problematice odhalování věku skeletu a zubů, využití laserů v archeologii,  analýze povrchu a struktury keramických materiálů či o povrchových úpravách československého nábytku v 1. polovině 20. století.

„Akce nabídla prostor pro prohlubování poznatků, dlouhodobou spolupráci prestižních vědeckých institucí a možnost formulace odborných zadání, jejichž výstupy jsou přínosné pro poznání a péči o hmotné kulturní dědictví,“ doplnila Jana Michalčáková, náměstkyně pro památkovou péči Národního památkového ústavu.

Pro účastníky konference byl připraven také workshop o zpracování jantaru do finálního produktu a společenský večer, který byl zahájen naražením tří sudů piva připravených experimentálním pivovarem EUREKA. „Tato neformální akce nabídla všem zúčastněným další prostor pro navázání nových spoluprací. Po ukončení konference celá akce pokračovala kurzem Analytická chemie pro kulturní dědictví a archeologii,“ dodal Lukáš Kučera.