Studenti středních škol mají opět možnost naučit se, jak funguje právo a zlepšit si své komunikační dovednosti. Stačí se přihlásit do soutěže v simulovaném soudním řízení, kterou je Mezinárodní středoškolský moot court. Její nový ročník právě vyhlásila Právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci.
Středoškoláky v této mezinárodní soutěži koučují studenti právnických fakult. Pomohou jim zpracovat písemné podání k případu a připraví je na ústní kolo – argumentaci v soudní síni. Do letošního ročníku se zapojí čtyři právnické fakulty. Vedle olomoucké ještě pražská právnická fakulta a dvě slovenské, fakulta v Bratislavě a v Košicích. Nejlepší středoškolské týmy se utkají na konci dubna ve finále v Olomouci.
V každém ročníku soutěže se řeší jiné zadání společného případu. „Pro letošní ročník jsme sestavili případ týkající se ochrany osobnostních práv na sociálních sítích. S rozvojem sociálních sítí jde totiž o stále aktuálnější problém,“ vysvětlila za organizační tým soutěže Běla Lakomá, studentka olomoucké fakulty.
Ještě jako gymnazistka si soutěž vyzkoušela Eva Havelková. Během soutěže jí právo a zázemí olomoucké fakulty natolik nadchlo, že se na Univerzitu Palackého přihlásila a vyšlo to. Dnes studuje ve 2. ročníku obor Právo. „Je to skvělá možnost vyzkoušet si předem alespoň na chvíli, co mohou práva obnášet. O tom, že se budu hlásit na právnickou fakultu, jsem přemýšlela dlouhodoběji, ale až tenhle moot court mě přivedl ke konečnému rozhodnutí. Rozhodně stojí za to se přihlásit,“ uvedla Eva Havelková.
Podle pravidel se může přihlásit tým složený z jednoho až tří studentů střední školy. „Doporučujeme sestavit tříčlenný tým. Týmy nemusí tvořit studenti stejných tříd či ročníků. Přihlášky přijímáme na naši e-mailovou adresu do 18. ledna,“ upřesnila Běla Lakomá. Veškeré potřebné informace, včetně přihlášky, zadání případu, důležitých termínů najdete na webových stránkách.
Soutěž Mezinárodní středoškolský moot court vznikla na Právnické fakultě Univerzity Palackého v roce 2013, a to z iniciativy studentů předmětu Právo pro každý den. Jejím cílem je rozvíjet smysl pro právo, zlepšovat jejich prezentační, komunikační a argumentační dovednosti. Vloni se poprvé uskutečnilo mezinárodní finále této soutěže, ze kterého vzešel vítězně tým Gymnázia Zlín – Lesní čtvrť koučovaný posluchačkou olomoucké právnické fakulty Bohdanou Pagáčovou.