Ještě v únoru studovala práva v Záporoží a dnes… Poté co ji válka vyhnala z domu a urazila přes 1600 kilometrů, je studentkou olomoucké právnické fakulty. Anhelině Diriavkové stačil pouhý týden, aby se domluvila na možnostech a podmínkách studia a naskočila do výuky. Stala se tak první Ukrajinkou, kterou právnická fakulta v souvislosti s ruskou invazí přijala ke krátkodobému studijnímu pobytu.
Anhelina Diriavko přijela do Olomouce 7. března se svou matkou a sestrou. Přes Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině se jim podařilo najít ubytování v nedaleké Litovli. „Rodina, u které teď bydlíme, mi pomohla i s hledáním školy. To oni mi našli kontakt na olomouckou právnickou fakultu,“ vysvětlila mladá Ukrajinka, která na Záporožské polytechnické národní univerzitě studuje poslední ročník bakalářského oboru zaměřeného na právo.
Právnická fakulta jí nabídla krátkodobý studijní výměnný pobyt. Takový, na jaký přijíždějí do Olomouce zahraniční studenti v rámci programu Erasmus+. „V tuto chvíli jsme se dohodli na jednosemestrálním pobytu. Je ale možné, že bude i delší. Zápis jednotlivých předmětů jsme konzultovali přímo s vyučujícími, o jejichž předměty se jedná, a všichni souhlasili. Studovat bude hlavně v angličtině,“ řekla Radana Kuncová, vedoucí zahraničního oddělení PF UP.
Anhelinu Diriavkovou nepřestává překvapovat ochota a vstřícnost, které se jí v Česku dostává. „Jsem mile překvapená, jak rychlé a snadné bylo domluvit se a zapsat se ke studiu. Obavy ze školy samozřejmě mám, hlavně z jazykové bariéry,“ naznačila a všem za pomoc poděkovala.
Dvacetiletá Ukrajinka nyní získá status studenta a bude mít nárok na speciální státní podporu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. „V tuto chvíli jsme ochotni a schopni přijmout na krátkodobý výměnný pobyt více ukrajinských studentů,“ dodala Radana Kuncová.
Vedení právnické fakulty rozhodlo i o dalších formách pomoci ukrajinským vysokoškolákům. „Dvěma studentům umožníme od září řádné studium. Odpustíme jim školné a oba budou mít nárok na roční stipendium od naší fakulty. Vybírat mohou z českých i anglických studijních programů, včetně doktorských. Projít musí samozřejmě přijímacím řízením,“ vysvětlil Martin Faix, proděkan pro zahraniční záležitosti a statutární zástupce děkana. Současně nyní fakulta řeší možnosti pomoci ukrajinským akademikům.
Zájemci o krátkodobý studijní pobyt nebo o řádné studium na PF UP z řad ukrajinských studentů najdou potřebné informace na webu fakulty.