Jedinečnou specializaci Mezinárodní humanitární a komunitní sociální práce nabízí v rámci navazujícího magisterského studia cyrilometodějská teologická fakulta. Toto studijní zaměření je otevřené nejen absolventům bakalářského studia sociální práce.
Mezinárodní sociální politika, kompetence humanitárního pracovníka, etika humanitární pomoci a rozvojové spolupráce, koordinace humanitárních týmů nebo psychologická první pomoc. To jsou témata, která studenty čekají, a to zdaleka nejen v rovině teoretické. V rámci absolvovaných praxí mohou vyjet do nejrůznějších koutů světa a stát se součástí mezinárodních humanitárních organizací.
„Podle platné legislativy není nutné mít vystudovanou sociální práci v bakalářském stupni. Tuto specializaci mohou studovat i absolventi jiných bakalářských oborů, například psychologie či pedagogiky. Nemusejí se obávat, že budou mít se studiem problém. Nabízíme několik možností, jak si můžou doplnit poznatky, aby se v oblasti sociální práce cítili jistě a mohli studovat navazující program. Rádi jim v tom pomůžeme,“ uvedla Tatiana Matulayová, vedoucí katedry křesťanské sociální práce, která specializaci garantuje.
Její slova potvrzují i samotní studenti. „Studium na CMTF je příjemné díky lidskému přístupu všech vyučujících. Každý je kapacita ve svém oboru, zároveň to ale jsou obyčejní lidé s dobrým srdcem,“ řekla Michaela Žabková. Navazující magisterskou humanitární práci začala studovat po absolvování bakalářské japonské filologie. Uvědomila si, že chce dělat práci, která je více zaměřená na lidi. Během studia na teologické fakultě absolvovala praxi v organizaci CARE v ČR a mimo jiné se podílela na přípravě advokační strategie prosazující dodržování lidských práv uprchlíků v EU.
Její spolužačka Martina Igazová zase sbírala praktické zkušenosti v Moldavsku, kde pomáhala starým a nemocným lidem. „Studium humanitární pomoci se nese v duchu zodpovědnosti, vlastní iniciativy a individuality. Jaké si to student udělá, takové to má. Pokud dá prostor profesní dráze už během studia, může se to zdát náročné. Pro někoho může být obtížné, že některé předměty jsou vedeny v angličtině, ale můžu ujistit, že ani toho se nemusejí zájemci obávat. Vyučující jsou vstřícní, s ochotou odpoví, pokud něčemu nerozumíte. Není třeba se bát ani teologicky zaměřené výuky, jejím cílem je vysvětlit vzájemný vztah sociální práce a teologie,“ poznamenala Igazová.
Zájemci o studium Mezinárodní humanitární a komunitní sociální práce najdou další informace na stránkách katedry křesťanské sociální práce. Přihlášky lze podávat do 28. února.