Univerzita hostí stovky osobností. V Olomouci zahájí akademický rok vysokých škol

Repro: Žurnál UP
Čtvrtek 5. říjen 2023, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Na Univerzitě Palackého se dnes uskuteční slavnostní zahájení akademického roku 2023/2024 vysokých škol České republiky. Univerzita přivítá rektorky a rektory tuzemských vysokých škol, ministra školství i řadu dalších osobností.

„Jsem velmi rád, že můžeme být hostiteli této významné události právě v roce, v němž si připomínáme 450. výročí založení olomouckého vysokého učení. Máme tak jedinečnou příležitost všem pozvaným hostům představit naši univerzitu,“ uvedl rektor UP Martin Procházka.

Slavnostní zahájení akademického roku je velká společenská událost celorepublikového významu, o níž vždy referují i média. Tomu odpovídá i náročnost její přípravy. „Na organizaci pracujeme už více než půl roku. Do Olomouce totiž přijede téměř dvě stě hostů, jak z tuzemska, tak i ze zahraničí, jimž musíme nabídnout potřebné zázemí, zajistit ubytování, parkování, doprovodný program, tlumočení a řadu dalších věcí až do nejmenších detailů, aby celostátní zahájení akademického roku opravdu proběhlo důstojně,“ uvedla Barbora Plonka Schwarzbachová, vedoucí oddělení univerzitních akcí UP. Součástí dvoudenního programu je jednání pléna České konference rektorů, která je spoluorganizátorem akce. „Díky tomu jsme mohli navázat intenzivní spolupráci s tajemnicí ČKR doktorkou Marií Fojtíkovou, které děkuji jak za pomoc, tak za ochotu podělit se o své zkušenosti,“ dodala vedoucí univerzitních akcí.

Akademický rok bude slavnostně zahájen odpoledne v Arcibiskupském paláci za účasti ministra školství Mikuláše Beka. Rektorky a rektoři by během dvou dní měli jednat i se zástupci různých ministerstev o aktuální problematice vysokého školství, vědy a výzkumu v ČR.

Česká konference rektorů (ČKR), založená 28. ledna 1993, je sdružení rektorů všech veřejných (26), všech státních (2) a některých soukromých (17) vysokých škol v České republice. Jejím posláním je zabývat se zásadními otázkami vysokých škol, zaujímat k nim stanoviska a uplatňovat je v zákonodárných a výkonných institucích a úřadech. ČKR navazuje a udržuje styky s Konferencemi rektorů jiných zemí a s příslušnými mezinárodními institucemi, zejména s Evropskou univerzitní asociací (EUA). Více zde.