Univerzita Palackého ocenila čtrnáct osobností, které výrazně ovlivnily a ovlivňují dění v naší společnosti, a to jak před listopadem 1989, tak i po něm. Rektor UP Jaroslav Miller jim u příležitosti oslav 30. výročí sametové revoluce předal Pamětní medaile za zásluhy o rozvoj demokracie. Oceněni byli například rakouský politik a politolog Erhard Busek, politik Karel Schwarzenberg, slovenská diplomatka Magdaléna Vášáryová, hudebník a politik Michael Kocáb, ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský či Zdena Mašínová.
Oceněním významných osobností společenského, politického a kulturního vývoje se rozhodla univerzita vyjádřit vděčnost a poděkování za jejich aktivity při budování demokracie. „Svoboda není samozřejmá, ale zůstává vzácným zbožím a privilegiem, kterému se těší jenom menší část lidstva. Budoucnost bude nepochybně psát nové příběhy, v nichž budou hrát důležitou roli klimatické změny, globální migrace a nové technologie. Svoboda však zůstane konstantou a trvalou hodnotou pro minulost, přítomnost i budoucnost,“ řekl rektor Jaroslav Miller při slavnostním aktu v Arcibiskupském paláci. Jak dodal, olomoucká univerzita má dnes, stejně jako v minulosti, pevně zakotveny principy obrany svobody a demokracie. „Několikrát jsem v minulých letech slyšel, že Univerzita Palackého je nejvíce havlovskou univerzitou v této zemi. Většinou to bylo myšleno pejorativně, ale mě to stejně zahřálo u srdce. Protože pořád zdvořile, tvrdošíjně a zcela idealisticky lpíme na jednoduchém cíli: Že pravda a láska musí zase jednou zvítězit,“ uvedl rektor Jaroslav Miller.
Poté vyznamenaným předal medaile. Získali je: Erhard Busek (rakouský politolog, historik a politik), Tomáš Hradílek (signatář Charty 77, exministr vnitra), Jaroslav Hutka (hudebník a písničkář), Josef Jařab (první polistopadový rektor UP, bývalý senátor), Věra Jourová (eurokomisařka, exministryně pro místní rozvoj), Michael Kocáb (skladatel, hudebník, aktivista, politik), Zdena Mašínová (sestra bratří Mašínů, dcera Josefa Mašína, držitelka Řádu TGM), Šimon Pánek (ředitel organizace Člověk v tísni, aktivista během sametové revoluce, člen Občanského fóra), Ivana Plíhalová (olomoucká herečka), Karel Schwarzenberg (politik, exministr zahraničí), Anna Šabatová (veřejná ochránkyně práv, signatářka Charty 77), Magdaléna Vášáryová (slovenská politička a diplomatka), Eliška Wagnerová (právnička, soudkyně, politička) a Michael Žantovský (ředitel Knihovny Václava Havla).
Za všechny oceněné poděkovali Michael Žantovský a Magdaléna Vášáryová. Ta zdůraznila i českou a slovenskou vzájemnost. „Ocenění Univerzity Palackého je mimořádně důležité. Je pro mě i připomínkou životního osudu Františka Palackého, který přišel do Bratislavy, aby poslouchal přednášky Ľudovíta Štúra a dál nesl jeho poselství. V tom jsme spojeni a zůstáváme spojeni i po rozdělení.“ Při hodnocení minulých třiceti let bychom podle Vášáryové neměli jen vzpomínat, ale také si klást některé otázky, například nakolik jsme využili od listopadu 1989 potenciál, který jsme měli. Jak ale slovenská politička zdůraznila, i při kritickém hodnocení minulosti bychom neměli zapomenout, k jak zásadní společenské změně v bývalém Československu došlo. „Stále považuji výsledek událostí z listopadu 1989 za velký zázrak pro vás, ale především pro mou vlast, pro Slovensko,“ řekla Magdaléna Vášáryová. Záznam ceremoniálu najdete ZDE.
Někteří z laureátů se ještě dnes večer zúčastní panelové diskuze „30 let poté“. Koná se od 18 hodin v olomouckém kině Metropol a je určena nejširší veřejnosti. Po jejím skončení bude následovat od 20 hodin projekce dokumentu o prvním polistopadovém rektorovi UP „Homo Academicus – Josef Jařab“. Záznam besedy najdete ZDE.