Univerzita stojí před strategickým rozhodnutím, říká rektor o prodeji Hanáckých kasáren

Foto: UZSVM
Pondělí 7. říjen 2024, 8:30 – Text: Egon Havrlant

Před důležitým rozhodnutím, zda od státu odkoupit objekt Hanáckých kasáren v Olomouci, stojí v těchto dnech Univerzita Palackého. O jednu z největších budov ve městě, která se nachází v blízkosti historického centra i univerzitního kampusu, má zájem developerská společnost, která nabídla v aukci částku 89,1 milionu korun. Univerzita může jako veřejná instituce tuto cenu dorovnat a areál přednostně získat, na vyjádření má ale čas jen do příštího pondělí. Vedení UP proto svolalo na tento týden mimořádné jednání Akademického senátu a požádalo o stanovisko rovněž členy Správní rady.

„Případným nákupem Hanáckých kasáren nechceme řešit krátkodobé potřeby univerzity. Jedná se o strategické rozhodnutí, které je významné především z dlouhodobého hlediska. Máme jedinečnou příležitost získat rozsáhlý objekt v centru Olomouce, který by mohl sloužit mnoha generacím našich studentů a akademiků. Univerzita by tak ještě posílila klíčovou roli, kterou ve městě i regionu má,“ myslí si Martin Procházka, rektor UP.

Je přesvědčen, že s obnovou historických budov má univerzita zkušenosti a může sloužit jako příklad, jak respektovat kulturní dědictví a zároveň vytvářet moderní prostor pro vzdělávání a vědu. „V minulosti jsme získali například Konvikt nebo Zbrojnici, tedy rovněž rozsáhlé objekty, které vyžadovaly rekonstrukci. Zejména Konvikt byl z technického pohledu v mnohem horším stavu, než v jakém se nachází budova Hanáckých kasáren. Přesto se podařilo vybudovat krásné prostory, které se staly centrem univerzitního i kulturního života,“ připomíná rektor.

O příležitosti získat areál kasáren, která se univerzitě aktuálně naskytla, byli už informováni děkani všech osmi fakult, členové akademického senátu i správní rady. Rektor je zároveň požádal o jejich vyjádření, pro které dostali k dispozici veškeré podklady včetně informací o zdrojích financování nákupu nemovitosti, o nákladech na její nezbytnou údržbu i o možnostech jejího budoucího využití. Poskytnuty jim byly rovněž odpovědi na předložené dotazy, připomínky a podněty akademické obce.

Objekt Hanáckých kasáren by v budoucnu mohl univerzitě poskytnout užitečný a praktický prostor, který by sloužil různým fakultám například pro výukové, kancelářské či komunitní účely. „Vzniknout by tam mohly i nové ubytovací či stravovací kapacity. Prakticky okamžitě a bez nutnosti větších stavebních zásahů bychom část prostor mohli využít jako sklady. Výhodou také je, že můžeme objekt zakonzervovat a zvolit postupnou rekonstrukci s využitím státních a evropských dotací tak, abychom nemuseli nést okamžitou finanční zátěž na jeho kompletní opravu. Jedná se o dlouhodobou investici, která má strategický význam pro univerzitu, ale opomíjet nemůžeme ani přínos této budovy pro veřejný prostor,“ dodává Martin Procházka.