Dosud nejlepšího postavení v historii dosáhla Univerzita Palackého v aktuálním vydání mezinárodního hodnocení vysokých škol QS World University Rankings 2021. Mezi více než tisícovkou hodnocených univerzit z 93 zemí světa se umístila na 591.–600. místě, meziročně si vylepšila svoji pozici a dostala se do TOP 50 procent hodnocených univerzit. Dokonce mezi 2,9 procenta nejlepších univerzit patří Univerzita Palackého (UP) v The Center for World University Rankings (CWUR), jenž byl rovněž publikován počátkem června.
„Je potěšující, že Univerzita Palackého v tomto významném mezinárodním žebříčku opět svou pozici posílila. Tyto výsledky, za které chci tímto poděkovat všem našim zaměstnancům, zvyšují prestiž naší univerzity v mezinárodním povědomí a také nám umožňují lépe posoudit naši vlastní dynamiku vývoje ve srovnání s vysokými školami v globálním kontextu, což je pro další vývoj univerzity zdravé a potřebné,“ uvedl k výsledkům hodnocení rektor Jaroslav Miller.
Zatímco před dvěma lety měla Česká republika v žebříčku pět zástupců, v letošním vydání jich je dvojnásobek. Olomoucká univerzita v žebříčku figuruje popáté. Zatímco ve vydání pro rok 2018 byla na 701.–750. místě, postupně svoji pozici vylepšovala na letošní 591.–600. pozici. V tuzemském srovnání se UP nachází na páté pozici za Univerzitou Karlovou, Vysokou školou chemicko-technologickou, Českým vysokým učením technickým v Praze a brněnskou Masarykovou univerzitou.
„Při hodnocení kvality vysoké školy je nezbytné posuzovat její činnost nejen z pohledu zevnitř, ale také to, zda je schopná obstát svými výsledky i ve vnější konkurenci. Proto jsou pro nás mezinárodní žebříčky, ať už panují různé názory na jejich metodologii, zatím jedinou dostupnou cestou při srovnávání kvality škol v globálním kontextu. Toto srovnání nám pomáhá odhalovat i naše slabiny či rizika, na která se můžeme zaměřit. Důležité je i to, že pro svou pravidelnost hodnocení a relativně stabilní metodický přístup můžeme pracovat se srovnáním výsledků v čase a odhalit případná rizika včas,“ doplnila prorektorka pro strategické plánování a kvalitu Hana Marešová.
QS World University Rankings patří spolu s takzvaným šanghajským žebříčkem a THE World University Rankings do takzvané Velké trojky v oblasti analytického hodnocení vysokých škol. Metodologie hodnocení jednotlivých vysokých škol v žebříčku QS staví na šesti oblastech hodnocení. Největší část, celkem 50 procent, tvoří posouzení reputace mezi akademiky a zaměstnavateli absolventů. Dvacetiprocentní podíly mají počty studentů na akademického pracovníka a počty citací. Pět procent hodnocení tvoří podíl zahraničních akademiků a dalších pět procent podíl zahraničních studentů. Právě v kritériu International Faculty je Univerzita Palackého v ČR na prvním místě. Skóre si oproti předchozímu roku zlepšila i v počtu citací, počtu studentů na akademického pracovníka nebo reputaci u zaměstnavatelů.
V CWUR druhá pozice mezi tuzemskými školami
Na druhou pozici v republikovém srovnání se Univerzita Palackého vyhoupla za Univerzitu Karlovu v žebříčku THE Center for World University Rankings (CWUR), v celkovém hodnocení si udržela postavení z předchozího roku a skončila na 573. místě (loni 572.). Mezi 20 tisíci univerzit po celém světě patří mezi 2,9 procenta nejlepších. Českou republiku v žebříčku zastupuje 12 univerzit, jen čtyři se ale dostaly do TOP 1000. Kromě dvou nejstarších tuzemských univerzit je to ještě Masarykova univerzita a České vysoké učení technické.
Metodika hodnocení je od roku 2019/2020 upravena tak, že stejný důraz je kladen na výzkum i na vzdělávací prostředí. UP si meziročně polepšila v oblasti výzkumného výkonu z 540. pozice v předchozím roce na letošní 535. místo.
Výsledky tuzemských univerzit v CWUR
Nejvyšší známka v pěti oblastech
Porovnání světových univerzit v těchto dnech přinesl také U-Multirank, který letos zahrnuje 1759 vysokých škol z 92 zemí světa, včetně 15 českých univerzit. Nejedná se o klasický žebříček prezentující pořadí, ale univerzity se porovnávají dle zvolených parametrů. Kromě pěti základních kategorií (výuka, výzkum, transfer znalostí, internacionalizace a regionální zapojení) a jejich 36 subkategorií, v nichž jednotlivé instituce získávají známky v rozmezí A–E, je možné třídit podle zemí, oborů nebo obecných charakteristik. Nejvyšší známku A obdržela Univerzita Palackého pětkrát, z toho dvakrát v oblasti výzkumu, dvakrát v transferu znalostí a jednou v oblasti internacionalizace. Na prvním nebo sdíleném prvním místě v ČR se olomoucké vysoké učení umístilo v devíti oblastech.
Podrobné hodnocení UP najdete zde.