Unikátní nástroj pro komunikaci se studujícími a pracujícími v případě krizových situací nabídne od zítřka oficiální mobilní aplikace Univerzity Palackého – UPlikace. V případě nebezpečí či závažné provozní události v některé z univerzitních budov umožní zaslání zprávy obsahující základní informace a pokyn, jak se zachovat.
Vybudovat masivní krizovou komunikační síť umožnila univerzitě její UPlikace, kterou dlouhodobě využívá přes 90 % studujících a řada akademiků a akademiček. Nově bude včetně krizového modulu přístupná i neakademickým pracujícím.
„Nejen události posledních měsíců nás, stejně jako ostatní univerzity, donutily se zaměřit na monitorování a posilování bezpečí na univerzitě včetně operativní komunikace s našimi studujícími a zaměstnanými. Všem, kteří ještě UPlikaci nevyužívají, nyní doporučujeme její instalaci do mobilního zařízení,“ řekl vedoucí pracovní skupiny k zajištění bezpečnosti na UP kancléř Martin Tomášek.
S nastavením pomůže uživatelům průvodce
Krizový modul bude v UPlikaci zprovozněn 28. listopadu 2024. Všem jejím uživatelům se automaticky zobrazí průvodce, v němž upřesní místa a budovy, ve kterých se v průběhu semestru nachází. Studující a akademici mají budovy, ve kterých se podle svého rozvrhu v daném semestru vyskytují, rovnou přednastaveny podle STAGu. Doporučeno je však projít si v UPlikaci veškerá nabízená místa a doplnit výběr o další, ve kterých se v průběhu semestru pohybují – například knihovnu, menzu či koleje.
„Krizové zprávy budou cíleny podle lokality, kde mimořádné události došlo. Pokud má uživatel v aplikaci budovu aktivovanou, protože v ní má výuku, pracovní povinnosti nebo se na místě v průběhu semestru vyskytuje, oznámení obdrží. Pokud se někde na UP vyskytne jednorázově a budovu aktivovánu nemá, zpráva mu nepřijde. Ambicí krizového modulu v UPlikaci však není, a není to ani technicky možné, stoprocentní pokrytí osob vyskytujících se na místě mimořádné události. Nicméně čím víc uživatelů zprávu obdrží, tím vyšší je pravděpodobnost, že informaci rozšíří i k ostatním ve svém okolí,“ vysvětluje Martin Tomášek s tím, že automatickou identifikaci polohy dle mobilu mohou k zasílání krizových zpráv využívat pouze složky integrovaného záchranného systému (IZS). S novým semestrem se studujícím a vyučujícím seznam označených budov automaticky rozšíří o další podle nadcházejícího rozvrhu.