Výzva tělovýchovného lékařství: vydejte se za slavnými rodáky

Rodný dům Františka Palackého v Hodslavicích na Novojičínsku.
Ilustrační foto: Martin Višňa
Úterý 14. květen 2024, 8:00 – Text: Martin Višňa

Slavní rodáci, respektive místa spojená s nějakou známou osobností, jsou tématem pohybové výzvy se soutěží o lázeňský pobyt, kterou vyhlásila Klinika tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc. Fotky z výletů mohou účastníci sdílet do 30. září.

Je to již počtvrté, co se takovou výzvou snaží klinika motivovat veřejnost k pohybu. Předchozí ročníky, kdy byly ve středu pozornosti rozhledny, studánky či sakrální památky, měly u příznivců turistiky a cykloturistiky úspěch. Do facebookové skupiny výzev se přidaly více než tři stovky lidí.

„Výlet za nějakým konkrétním cílem vnímáme jako ideální start k aktivnímu přístupu k vlastnímu zdraví. Snažíme se vždy vymyslet něco atraktivního, co by zájemce přimělo k turistice nebo cykloturistice. Letos chceme účastníky vyslat k místům, která upomínají na slavné rodáky nebo slavné osobnosti, které v obci nebo městě žily či pobývaly,“ vysvětluje přednostka pořádající kliniky Eliška Sovová.

Letošní výzva probíhá 30. září. Do tohoto dne mohou účastníci vyrážet na výlety nejen po Česku a z navštívených míst sdílet své fotografie s krátkým popiskem a hashtagem #ZaSlavnymiRodaky ve facebookové skupině nazvané Za slavnými rodáky.

„Upomínkou na slavného rodáka či známou osobnost se rozumí pamětní deska či památník, tedy fyzický doklad vypovídající o narození či pobytu osobnosti. Netrváme ale na tom, aby soutěžící navštěvovali jen například Freudův Příbor nebo Palackého Hodslavice. Může samozřejmě jít také o osobnosti místního, regionálního významu nebo dokonce památníky upomínající místní rodáky bojující ve světových válkách. O to bude soutěž pro další soutěžící i pro nás zajímavější, protože se dozvíme o místech, o kterých jsme dosud nevěděli,“ dodává Eliška Sovová.

Ve výzvě se soutěží o víkendový pobyt v Lázních Slatinice a o řadu dalších cen od Fakultní nemocnice a partnerů, přičemž stejně jako v minulých ročnících platí, že čím více navštívených míst, tím větší šance na výhru. Udělovat se bude i speciální slatinická cena, a sice za fotku od fontány v areálu slatinických lázní coby připomínky někdejšího starosty obce a lékaře Josefa Reindla. Podrobná pravidla výzvy jsou k dispozici zde, do soutěžní facebookové skupiny se pak můžete přihlásit zde.

Hýbat se s Fakultní nemocnicí Olomouc můžete také u přírodního koupaliště Poděbrady, kde v sobotu 18. května proběhne akce Pohybrady. Program, na kterém se podílí i Fakulta zdravotnických věd UP, nabídne mimo jiné stanoviště, kde můžete absolvovat základní vyšetření zdravotního stavu, možnost vyzkoušet si jízdu na koloběžkách, nordic walking nebo paddleboarding, uskuteční se také Běh na zdraví a k vidění i sanitka urgentního příjmu. Kompletní program najdete zde