Zítra startuje filmový festival Jeden svět Olomouc

Na festivalu se bude promítat i dokument Stroje, který ukazuje nelehký život indických dělníků.
Foto: Jeden svět
Neděle 26. březen 2017, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Umění spolupráce je hlavním tématem letošního ročníku Mezinárodního filmového festivalu o lidských právech Jeden svět, který v pondělí začne v Olomouci a potrvá až do soboty. Ve městě se přehlídka letos koná už po osmnácté a opět je její organizace zcela v režii studentů Univerzity Palackého.

Festival Jeden svět pořádá organizace Člověk v tísni a filmy jsou průběžně k vidění v Praze a dalších více než třiceti městech. Téma Umění spolupráce je reakcí na situaci, která momentálně panuje doma i ve světě. „Nabídneme divákům 17 filmů. Každý z nich je demonstrací toho, jak by spolupráce mohla, nebo naopak neměla vypadat,“ řekla Zuzana Marešová z organizačního týmu. „Téma je již tradičně pojato ve své šíři, ale každý si v něm může najít to své – to co momentálně řeší ve svém soukromém životě nebo i to, co jej pálí v politice, ve světě, v ekologii,“ dodala další z organizátorek festivalu Jana Gajová.

Snímky se budou promítat v kině Metropol a v Muzeu umění – Divadle hudby. Sedmnáct dokumentů je zařazeno do osmi programových kategorií, které sledují osudy lidí po celém světě a různými způsoby narážejí na nutnost spolupráce, sdílení a komunikace. Nejvíce zastoupenou kategorií je Mezinárodní soutěž. Reprezentuje ji hned pět snímků, například dokument Íránský rave zachycující osudy mladíků bojujících proti systému svou hudbou nebo snímek Stroje ukazující nelehký život dělníků mezi stroji v ponurém prostředí indické textilní továrny. Úvod festivalu obstará zítra večer promítání filmu Škádlení Goliáše o odvážném egyptském chirurgovi, který se po událostech Arabského jara rozhodl změnit povolání a pustit se do moderování satirické talkshow.

Festival každoročně nabízí také debaty s hosty. „Letos jsme pozvali na třicet osobností. Po projekcích filmů budou s diváky diskutovat například Pierre Urban DJ z Rádia 1, módní bloggerka Anna Stránská, redaktor Hospodářských novin Marek Hudema nebo Jan Lorman, ředitel sdružení Život 90, jehož cílem umožnit seniorům žít plnohodnotný život v jejich domovech,“ doplnila Jana Gajová.

Kromě programu pro veřejnost je připravena také specializovaná projekce snímku pro seniory – Život začíná po stovce. Studentům základních a středních škol jsou pak určena školní promítání s tématikou lidských práv, moderních československých dějin či mediální gramotnosti.

Vedle projekcí nabízí Jeden svět Olomouc i bohatý doprovodný program. Zítřek se například ponese v duchu opening party v Jazz Tibet Clubu, kde vystoupí kapela Flash the Readies. Dva dny na to rozezní klub hudební skupina Cold Cold Nights. Jaký je život lidí bez domova, budou moct návštěvníci festivalu zažít za zvýhodněnou cenu díky prohlídkám města s průvodci sociálního podniku Pragulic Olomouc. K festivalu se přidávají i olomoucká Rekola a nabízejí možnost jezdit nejen mezi promítacími místy na růžových kolech zcela zdarma. Přehlídka Jeden svět má i své mobilní aplikace jak pro iOS, tak pro Android. Podrobný program festivalu najdete ZDE.