Kamila Hladká, absolventka doktorského studia České filologie na FF UP, editorka a iniciátorka řady původních českých knižních projektů a majitelka nakladatelství Dcera sestry, obohatila nedávno knižní trh svou publikací Hornické vdovy. Jejím prostřednictvím se snaží poodkrýt fenomén hornictví a nabourat mnohaletá klišé, jež se k němu vážou.
Publikace Hornické vdovy s předmluvou Martina Jemelky, historika českého dělnictva, doprovázená dobovými dokumenty, obsahuje autentické autorizované příběhy hornických vdov na pozadí historických proměn Československa a České republiky.
„O tématu jsem začala přemýšlet poté, kdy jsem v rozhlase zaslechla jednu reportáž o hornictví. Asi to byla ta chvíle, kdy mě napadly hornické ženy jako téma. Později jsem navíc zjistila, že k tomuto tématu doposud nic nevyšlo a nenašla jsem ani novináře, kteří by se hornickým ženám kdy věnovali. Vypravila jsem se tak za Martou, první vdovou,“ řekla Kamila Hladká.
Dodala, že na Ostravsku žijí desítky vdov po havířích, jejichž muže zabila šachta a nikdo jim zatím pozornost nevěnoval. Nejstarší vdově, s níž se potkala, je dnes osmdesát let a manžel jí zahynul v roce 1961 v dole Dukla. Při setkání s nejmladší, osmatřicetiletou vdovou, se mimo jiné hovořilo o neštěstí v roce 2013 v dole ČSM.
Ambicí knihy, na níž absolventka UP pracovala zhruba dva roky, nebylo jen zachytit tragické osudy žen, ale poodhalit hornictví v jiném světle než je dosud známé. „Za vdovami jsem nejela jen proto, abychom si povídaly, že jim zemřel manžel. K tomu jsme se vždy dostávaly plynule v rozhovorech, při nichž jsem také zjistila, že každá z těch žen je sice jiná, všechny jsou ale praktické, pokorné a schopné se radovat z každodenností,“ dodala absolventka UP, která před časem založila vlastní nakladatelství s názvem Dcera sestry.