Ptát se dámy na věk se nesluší. Ale v případě Michaly Plachké, absolventky olomoucké právnické fakulty, je to informace podstatná. Ve svých pětatřiceti letech toho stihla tolik, co by mnohým vydalo na několik životů. Rodačka z Opavy zvládla nejedno studium v zahraničí, založila úspěšnou advokátní kancelář, od loňského října je místopředsedkyní představenstva České advokátní komory a doma jí dělají radost pětiletá dvojčata.
Deset let od absolutoria na olomoucké fakultě a přes vysoké pracovní nasazení tvrdí, že právo ji nepřestává fascinovat.
Cesta ke studiu práv byla Michale Plachké předurčena rodinnou tradicí. „Chvíli jsem se trošku vzpouzela. Viděla jsem doma, jak je to časově náročná a stresující práce. Původně jsem chtěla jít jiným směrem. Táhlo mě to k žurnalistice, k jazykům,“ vzpomíná s tím, že práva pro ni byla nakonec správná volba. „Dávají mi největší smysl. Můžu pomáhat lidem, ovlivňovat věci kolem mě a být u zajímavých příležitostí.“
Ještě před absolvováním právnické fakulty žila rok v Texasu, kde studovala na LBJ Early College High School. „Dostala jsem se do rodiny s českými kořeny. Byli silně věřící a nedávali mi tolik svobody, jako jsem byla zvyklá doma. O nedělích jsme chodili do kostela, každý pátek jsme rozváželi jídlo bezdomovcům. I když jsem si na jiné prostředí, přístup, školu musela dlouho zvykat, byly to ohromně zajímavé zkušenosti.“ Do života jí tento náročný rok dal nejedno důležité zjištění. „I úkoly, které vypadají na začátku velmi složitě a děsivě, se nakonec dají zvládnout. Není třeba panikařit. Rozdělte si práci do menších úkolů, a zkuste si jednotlivé kroky zjednodušit.“
Na své alma mater oceňuje náročnost studia a kvalitu vyučujících. „Na fakultě byla spousta inspirativních lidí. Ráda vzpomínám například na Filipa Melzera nebo Renátu Šínovou. Líbilo se mi, v jakých souvislostech dokázali přemýšlet, jak poutavě uměli předávat své vědomosti. Motivovali mě vědět víc a víc.“ Podle Michaly Plachké je dobrou přípravou na práci právníka také studentský život. S úsměvem vyzdvihuje schopnosti jako jet naplno ve dne v noci, stíhat řadu věcí současně, pracovat pod tlakem a být připravený téměř na cokoli.
Už jako studentka prvního ročníku vysokoškolského studia se ohlížela po brigádách a odborných praxích. Zjistila, co obnáší práce na exekutorském úřadě, na okresním soudě nebo v advokátní kanceláři. Jejími prvními zaměstnavateli byly advokátní kanceláře ve Vídni a Ostravě.
Ani slibně nastartovaná kariéra ji nezabránila ve splnění snu – vrátit se do Ameriky a prohloubit si vzdělání. Při práci se jí podařilo vystudovat University of California, Berkeley School of Law, kde se zaměřila zejména na obchodní právo a mezinárodní transakce. Studium zakončila získáním titulu LL.M. s certifikátem odbornosti v oblasti obchodního práva.
O své právní specializaci hovoří Michala Plachká se zaujetím a s nadšením. S jejím výběrem prý nijak zvlášť neváhala. „Například na rozdíl od práva rodinného je obchodní právo více oproštěno od osobních emocí, a to mi vyhovuje. Navíc se ráda pohybuji v situacích, kdy je třeba se umět prosadit ve stále ještě spíše mužském světě,“ vysvětluje. Stejně tak advokacie pro ni byla jasnou volbou.
Před třemi lety založila společně s několika blízkými advokátkami kancelář PURE Legal. A kancelář úspěšnou. Dnes má pobočky v Ostravě a v Opavě, zaměstnává na deset advokátů a je držitelem prestižního ocenění – řadí se mezi doporučované kanceláře v soutěži Právnická firma roku 2021 ve třech kategoriích. „S kolegy vnímáme ocenění hlavně jako závazek dál odvádět co nejlepší práci.“
Tady by mohl výčet úspěchů Michaly Plachké skončit. Ale to by vloni nesměla přijít nabídka, která ji vyšvihla do nejužšího vedení České advokátní komory. „Ozvala se mi skupina mladých advokátů, kteří se rozhodli kandidovat na sněmu s tím, že komora potřebuje omladit a že si nechtějí jen stěžovat, ale pro změnu něco udělat. Kandidovat do vedení komory by mě samotnou nenapadlo. Rozhodně ne v této fázi kariéry. Ale ta energie a snaha něco zlepšit mě nadchla a chtěla jsem být u toho,“ říká. V podzimních volbách uspěla, dnes je jedním ze čtyř místopředsedů představenstva. „Je to pro mě obrovská čest a odpovědnost za všechny, které chci reprezentovat – ať už mladší generaci advokátů, advokáty z regionů, olomouckou fakultu, ženy nebo třeba pracující rodiče v advokacii.“
Když má Michala Plachká dát studentům radu, co udělat proto, aby se v právu našli stejně jako ona, přemýšlí jen krátce. „Je dobré si už při studiu osahat praxi, vyzkoušet si různé právnické profese. Pojmenovat své silné a slabé stránky, zjistit co mě baví, čemu bych se raději vyhnul. Možnosti uplatnění jsou opravdu široké. Myslím, že se v nich může najít skoro každý, i kdyby to nebylo třeba hned napoprvé,“ dodává advokátka, která si hlavu od paragrafů čistí sportem a volný čas nejraději věnuje svým dětem.
Michala Plachká (* 1986)
Na PF UP absolvovala magisterský obor Právo a složila zde i rigorózní zkoušku. Studovala také na University of California, Berkeley School of Law, kde se zaměřila zejména na obchodní právo a mezinárodní transakce. Studium zakončila získáním titulu LL.M. (High Honors) s certifikátem odbornosti v oblasti obchodního práva. V roce 2015 absolvovala advokátní zkoušky a stala se samostatným advokátem. Právní služby poskytuje mimo českého také v anglickém a německém jazyce. V roce 2019 založila advokátní kancelář PURE Legal. Vloni na podzim byla zvolena na čtyři roky místopředsedkyní představenstva České advokátní komory.
Portrét Michaly Plachké vydal tištěný magazín Žurnál UP.