Naposledy v tomto akademickém roce se ke svému jednání sešel Akademický senát UP. V zasedací místnosti přírodovědecké fakulty schválil Výroční zprávu o hospodaření i Výroční zprávu o činnosti za loňský rok. Mimo jiné přijal i změnu ve Stipendijním řádu UP, který nově stanovuje zvýšení doktorandských stipendií na úroveň minimální mzdy.
Výroční zpráva o činnosti a Výroční zpráva o hospodaření UP za rok 2017 byly prvním tématy posledního jednání Akademického senátu UP. Oba návrhy předložil senátu rektor univerzity Jaroslav Miller.
„Ze Zprávy o činnosti lze vysledovat několik pozitivních, ale i několik negativních trendů. Pozitivní je například to, že v roce 2012 UP obhospodařovala necelých osm procent výkonu všech univerzit, zatímco dnes jsme téměř na devíti procentech. Je to potěšující i proto, že takový výsledek má přímý vliv na výši financování univerzity,“ řekl. Podle rektora je pozitivní i nárůst počtu letních škol i Joint degree studentů. „A také mě těší i to, že roste počet vydaných jídel v univerzitní menze. Věřím, že po rekonstrukci, která si vyžádá zhruba 100 milionů korun, bude univerzitní menza pro mnohé ještě atraktivnější a že přiláká i mimouniverzitní strávníky,“ dodal. Jako negativní pak spatřuje meziročně nižší počet mobilit studentů i zaměstnanců částečně s tím vysvětlením, že je celkový počet studentů nižší a že svou roli sehrál i výpadek operačního programu OPVK, na který byly mobility navázány. Se stejným odůvodněním pak komentoval i nižší počet účastníků celoživotního vzdělávání. Po krátkém rektorově komentáři Výroční zprávu o činnosti UP za rok 2017 doporučila ke schválení jak ekonomická, tak legislativní komise senátu a Akademický senát UP ji jednomyslně schválil.
Senátoři přijali i Výroční zprávu o hospodaření za rok 2017. Před schvalovacím procesem ji krátce komentoval kvestor UP Jiří Přidal, který před senátem zdůraznil stanovená pravidla její tvorby daná MŠMT. „Zpráva vychází striktně z čísel, která generuje náš systém. Je zkontrolována auditorskou firmou, která ze zákona povinně ověřuje naše účetnictví a účetní uzávěrku. V předchozím akademickém roce UP hospodařila s více jak tři a půl miliardou korun, dosáhli jsme zisku po zdanění ve výši 15 milionů korun,“ uvedl kvestor.
Během jednání přijal AS UP také změnu Jednacího řádu Rady pro vnitřní hodnocení UP, schválil i změnu Stipendijního řádu. „Schválili jsme, že výše doktorského stipendia nebude na UP nižší než minimální mzda. Nad rámec toho, co stanovuje MŠTMT, se Univerzita Palackého zavázala, že bude doktorandům vyplácet částku nejméně ve výši 12 200 korun,“ řekl Jiří Langer, předseda AS UP. V závěru jednání senátory univerzity informoval Vít Zouhar, prorektor pro studium UP, o návrzích možných řešení dostudování studentů, kteří byli přijati ke studiu ve studijních oborech. „Novela vysokoškolského zákona dnes pojem obor nezná a studenti budou končit svá studia ve studijních programech. Situace vyvstala s novelou vysokoškolského zákona a vysoké školy ji musejí řešit,“ dodal Jiří Langer. Senát si podle něj poslechl možné návrhy řešení a poté vzal informace na vědomí.
Příští jednání AS UP se uskuteční až v novém akademickém roce, patrně na konci října, místem setkání bude už opět rektorát UP. „Abychom více poznali univerzitu, organizujeme poslední jednání vždy v některé jiné části univerzity. Děkuji Martinu Kubalovi, děkanovi přírodovědecké fakulty, za poskytnutí prostor děkanátu i za jeho osobní účast. Jednání jsme měli už v Pevnosti poznání, v Aplikačním centru Baluo a v Uměleckém centru,“ doplnil předseda AS UP Jiří Langer.