Se zástupci univerzit, diplomaty, politiky, podnikateli i představiteli kulturního života se v Iowě setkal rektor Univerzity Palackého (UP) Martin Procházka, který je v těchto dnech na krátké pracovní cestě ve Spojených státech amerických. Na konci minulého týdne se účastnil vyvrcholení oslav 50. výročí Národního českého a slovenského muzea a knihovny (NCSML) v Cedar Rapids, s nímž olomoucká univerzita dlouhodobě spolupracuje.
Mezi desítkami významných hostů z USA, České republiky i Slovenska byl rovněž český prezident Petr Pavel a jeho slovenský protějšek Peter Pellegrini. Univerzita dostala v průběhu oslav jedinečnou příležitost za účasti českého prezidenta oficiálně otevřít stipendijní fond Josefa Jařaba, kterým chce podporovat vzájemné výměny studentů a akademiků mezi UP a americkými univerzitami.
„Prezidentská návštěva byla naplánovaná opravdu na minuty, proto jsem moc vděčný, že si pan prezident Petr Pavel našel ve svém nabitém programu chvilku i na Univerzitu Palackého. Díky za to patří ředitelce muzea Cecilii Rokusek, která nám s realizací fondu pomáhá a se kterou jsme mohli alespoň krátce naši ideu panu prezidentovi představit. Emeritní rektor naší univerzity Josef Jařab neúnavně rozvíjel česko-americké vztahy zejména na akademické úrovni, jednoznačně si tedy zaslouží, aby u kolébky fondu nesoucího jeho jméno stál právě prezident České republiky,“ uvedl Martin Procházka.
Během návštěvy v Iowě se setkal rovněž s emeritním rektorem Mount Mercy University Thomasem Feldem. „Byl velmi dobrým přítelem pana profesora Jařaba a na své návštěvy v Olomouci a setkání s našimi studenty rád vzpomíná. Spolupracovali už na počátku devadesátých let a právě on nás před časem přivedl na myšlenku, zda bychom takový projekt nemohli zrealizovat. Mám proto radost, že se nám podařilo naplnit tuto vizi a že máme pro náš fond podporu i od vlivných osobností amerického akademického života,“ podotkl rektor UP.
Mezi dalšími významnými hosty, s nimiž se Martin Procházka během oslav v Cedar Rapids setkal, byl například také český velvyslanec ve Washingtonu Miloslav Stašek, bývalý velvyslanec ČR v USA Martin Palouš nebo bývalý ministr zahraničních věcí Slovenska Pavol Demeš, s nimiž hovořil o možnostech spolupráce českého, slovenského a amerického akademického prostředí. O propojení s praxí diskutoval rovněž s představiteli české hospodářské komory a zástupci výrobní sféry, spolu s prezidentskou návštěvou totiž přijela do Iowy také početná česká podnikatelská delegace. S představiteli amerických univerzit jednal o možnostech rozvoje vědecké spolupráce a o podpoře studentských a akademických výměn.
Oslavy v Cedar Rapids vrcholily spuštěním astronomických hodin, které tamní muzeum vybudovalo po vzoru pražského orloje. Místo dvanácti apoštolů zde ale každou hodinu defilují postavy symbolizující profese a běžný život prvních českých a slovenských přistěhovalců. Slavnostního spuštění se ujali prezidenti ČR a SR. Během oslav se rektor Martin Procházka setkal i s českými a slovenskými tvůrci orloje nebo také s další představitelkou kulturního života Katelyn Bouska, americkou klavíristkou, muzikoložkou a pedagožkou s českými kořeny.