Cenu Neuron za přínos světové vědě v oboru fyzika získá letos profesor Jan Peřina z přírodovědecké fakulty a Společné laboratoře optiky. Nadační fond ocení celkem šest českých vědců za vědecké zásluhy světového měřítka. Jejich jména zveřejnil dnes, laureáti ceny převezmou 24. listopadu.
„Je nám ctí, že můžeme i letos ocenit šest osobností, které právě ve světové vědě zanechaly nesmazatelné stopy. Někteří z letošních laureátů stáli u zrodu oborů nebo zásadně ovlivnili jejich současnou podobu. Vychovali generace mladých vědců a jejich cesta druhou polovinou dvacátého století napoví mnoho i o jejich postojích a osobní integritě,” řekla předsedkyně správní rady NF Neuron Monika Vondráková.
Profesor Jan Peřina dosáhl mezinárodního věhlasu svými publikacemi o kvantové, statistické a nelineární optice a teorii koherence světla. Podílel se na objevu vlastností neklasického světla. Cenu Neuron vnímá jako ocenění své více než padesátileté vědecké práce.
„Za tu dobu se vystřídaly různé časy, činnosti byly docela rozmanité a podmínky pro vědeckou práci se také proměňovaly. Bylo potřeba hodně úsilí, trpělivosti i nadšení pro vědu. Měl jsem celou řadu spolupracovníků, takže ocenění je uznáním i jejich práce. Cena ale patří i zakladateli olomoucké školy kvantové optiky, jímž byl profesor Bedřich Havelka,“ uvedl profesor Peřina, který stále spolupracuje s tuzemskými i zahraničními kolegy a podílí se na projektech a publikační činnosti.
„Osobnost a činnost profesora Peřiny je neoddělitelně spojená s českou vědou obecně a klasickou a kvantovou optikou zvláště. V průběhu své vědecké kariéry realizoval, podobně jako jiní mezinárodně uznávaní vědci, řadu funkcí. V první řadě je to jeho role vědce mezinárodního věhlasu, dále funkce organizátora vědecké práce a v neposlední řadě pedagoga, který vychoval řadu dalších optiků, kteří pokračují v jeho práci u nás i v zahraničí,“ stojí mimo jiné na webových stránkách NF Neuron.
Profesor Peřina absolvoval v roce 1964 Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého, kde od té doby stále pracuje. Zároveň působí ve Společné laboratoři optiky Univerzity Palackého a Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.
Kromě něj převezme ocenění rovněž chemik Josef Michl, s nímž se členové olomoucké akademické obce mohli potkat při jeho přednášce v rámci cyklu Rudolf Zahradník Lecture Series. V oboru matematika cenu získá Pavel Exner, za medicínu Milan Šamánek, v oboru společenských věd Leopold Pospíšil a za biologii Jan Svoboda. Během slavnostního večera převezme také devět mladých talentovaných vědců Neuron Impulsy ve výši 6,5 milionu korun na výzkumné projekty. Letos nově finančně podpoří i dva mladé vědce do 33 let věku.