Možnostmi prezentace sakrálních staveb nejen v rámci kulturních a vzdělávacích akcí se zabývá nový projekt Cyrilometodějské teologické fakulty UP podpořený Ministerstvem kultury České republiky. Pětiletý aplikovaný výzkum týmu, v němž se propojuje akademická sféra, památková péče i církevní instituce, přinese vedle odborných metodik také specializované mapy a výstavy pro veřejnost.
Hlavním cílem je vytvoření dvou komplexních metodik vhodné prezentace sakrálních památek. První se zaměří na zpřístupnění církevních objektů při kulturních a vzdělávacích událostech, zejména během Noci kostelů, kterou chtějí řešitelé projektu jako etablovanou a stále oblíbenější akci s ekumenickým rozměrem podrobněji přiblížit. Druhá metodika nabídne obecnější pohled na formy a možnosti prezentace sakrálních památek jako významné součásti současné živé kultury a národního kulturního dědictví.
„Věřím, že se nám metodiky podaří zpracovat tak, aby byly srozumitelné a zajímavé pro odborníky i širší veřejnost. Důležitá pro prezentaci v tomto ohledu je myšlenka kostela bez bariér, kdy ona bariéra může vycházet z nepochopení obsahu kostela, jeho funkcí, ikonografie a podobně,“ uvedla Jitka Jonová z katedry církevních dějin a dějin křesťanského umění CMTF UP, která řešitelský tým vede.
Dalšími výstupy projektu budou interaktivní specializované mapy zaměřené na kostely a další sakrální památky při významných poutních stezkách v olomoucké arcidiecézi a na jejich turistický potenciál. Plánována je také monografie věnovaná poutnímu místu Kalvárie v Jaroměřicích u Jevíčka, která se má stát vzorem pro obdobné publikace o dalších místech. V neposlední řadě budou uspořádány dvě výstavy v kryptě olomouckého dómu sv. Václava doprovázené kritickým katalogem. Jedna představí významného mecenáše, olomouckého kanovníka Jiřího Jindřicha z Mayerswaldu, druhá svatováclavskou klenotnici.
Projekt Sakrální objekty: prezentace, péče a zhodnocení je podpořen Ministerstvem kultury ČR v rámci programu NAKI III na podporu aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje v oblasti národní a kulturní identity na léta 2023 až 2030. Další informace o projektu jsou k dispozici zde.