Na mapování vesmíru i využití umělých družic Země v kartografii bude zaměřen 18. kartografický den, který v pátek 23. února 2024 pořádá v aule přírodovědecké fakulty katedra geoinformatiky a Česká kartografická společnost. Na téma Kartografie & vesmír budou přednášet odborníci z Technického muzea v Brně, Univerzity Karlovy, Ostravské univerzity, České kosmické kanceláře a Kartografie Praha.
„Kartografie vesmíru se od tradiční kartografie Země odlišuje v mnoha směrech, protože musí zohlednit rozsah vesmíru, jeho dynamiku, neukončené objevování jeho struktur či odlišné souřadnicové systémy a kartografická zobrazení. Vytváření map vesmíru je složitý proces, který zahrnuje kombinaci pozorování, sběru dat, matematických modelů a technologických nástrojů,“ uvedl Vít Voženílek.
O tom, co všechno dokážou družice z oběžné dráhy zachytit na zemském povrchu a jak se postupně měnila a vyvíjela jejich konstrukce, bude během programu 18. kartografického dne Olomouc vyprávět publicista a kurátor Technického muzea v Brně Tomáš Přibyl. Zda se uplatňují tradiční nebo odlišné postupy matematické kartografie při tvorbě map vesmírných těles nevšedních tvarů, se návštěvníci dozví v prezentaci Radka Duška z Ostravské univerzity. Na vznik mapy vydané u příležitosti 50. výročí prvního přistání člověka na měsíčním povrchu bude zaměřena prezentace Pavla Seemanna z Kartografie Praha a na kartografii v kosmonautice pak prezentace Jana Koláře z Univerzity Karlovy.
18. kartografický den se uskuteční 23. února 2024 od 9:30. Kromě atraktivních přednášek se mohou zájemci zapojit do soutěže Zeměměřického úřadu o kartografické ceny. Akce je zdarma. Registraci lze provést zde.