Jaká jsou pravidla pro zacházení se zajatci a civilisty ve válečných konfliktech? Jaké následky v rovině tělesné, duševní a sociální si odnášejí oběti sexuálního násilí ve válce? Lze tomuto násilí předcházet, co je jeho příčinou a jak s tématem pracují novináři? O tom bude řeč během kulatého stolu na téma Sexuální násilí ve válce, který pořádá Cyrilometodějská teologická fakulta UP spolu s Ukrajinskou katolickou univerzitou ve Lvově. Akce s mezinárodním přesahem se uskuteční v pondělí 12. září v 17 hodin v budově CMTF UP v Univerzitní ulici, ale také online na Zoomu či Facebooku.
„Téma sexuálního násilí ve válce má mnoho rovin, chtěli jsme pokrýt ty nejdůležitější. Hledali jsme profesionály, kteří pracují s oběťmi a znají následky zneužívání, a také ty, kteří rozumí pozadí fungování armády, aby se s námi podělili o svůj pohled na válku i na pachatele. Přizvali jsme také zástupce novinářů, od nichž se o sexuálním násilí ve válce většinou dozvídáme. Diskutující tak společně vytvoří ucelenější obraz problému. Tiše doufám, že debata naznačí také možnosti, co dělat dál. Nemůžeme se přece smířit s tím, že se takové věci v 21. století stále dějí,“ popsal smysl setkání proděkan CMTF UP pro zahraničí Dominik Opatrný, který debatu organizuje a moderuje.
Akce má dvojí cíl: upozornit na brutální násilí, kterému jsou vystaveny nevinné ukrajinské oběti v rusko-ukrajinské válce, a prohloubit spolupráci mezi pořádajícími partnerskými univerzitami jak na akademickém poli, tak v oblasti sociální služby.
„Téma debaty je nesmírně aktuální a zároveň velmi bolestivé a choulostivé, protože jsme každý den svědky zpráv o spáchaných vojenských sexuálních zločinech. Formát akce nebyl zvolen náhodou. Pochopili jsme, že takto citlivé téma vyžaduje nejen akademickou analýzu, ale i živou komunikaci za účasti přednášejících i publika, které se může do diskuze aktivně zapojit,“ uvedl odborný asistent Yuriy Martynyuk z Ukrajinské katolické univerzity ve Lvově.
Cyrilometodějská teologická fakulta UP s prestižní Ukrajinskou katolickou univerzitou dlouhodobě spolupracuje na studentských i akademických výměnách. Možnost uskutečnit kulatý stůl na své půdě bere jako projev solidarity a podpory Ukrajině.
„Během války všichni Ukrajinci skutečně cítí, kdo je opravdový přítel a kdo své záměry pouze deklaruje hlasitými slovy. Mezi těmi, kteří svou slušnost a věrnost skutečným hodnotám prokázali v praxi, zaujímá Česká republika přední místo. Mnoho nuceně vysídlených Ukrajinců zde našlo útočiště a dostalo se jim právní, sociální, lékařské a psychologické pomoci. Mnozí ukrajinští studenti zde můžou pokračovat ve studiu, konkrétně na Univerzitě Palackého, za což jsme upřímně vděčni. Pokud Ukrajina a ukrajinská armáda potřebují mezinárodní vojenskou podporu a mohou ji získat od vlád, můžeme se připojit svou akademickou angažovaností, abychom poskytli dlouhodobou dobrovolnickou pomoc a udržovali válečnou problematiku v centru pozornosti,“ dodal Yuriy Martynyuk, který bude jedním z diskutujících.
Hosty budou také biskup plzeňské diecéze a někdejší hlavní kaplan Armády ČR Tomáš Holub, redaktor zpravodajství Českého rozhlasu Jaromír Marek, církevní právnička a soudkyně diecézního církevního soudu v Plzni Martina Vintrová a dále odbornice z Ukrajinské teologické univerzity, psychoterapeutka Oleksandra Nizdran a vyučující bioetiky Mariya Yarema.
K debatě se můžete připojit přes Zoom zde nebo ji lze sledovat na Facebooku.