Zkušenosti profesionálů z oboru, kontakty na významné vědecké a státní instituce i seznámení se s novými evropskými a světovými trendy, to vše nabízí studijní program Management vědy, který má za sebou úspěšný první semestr. Katedra sociologie a andragogiky FF UP otevřela v letošním akademickém roce zájemcům unikátní obor, který připravuje profesionály pro oblast řízení vědy a výzkumu.
Filozofická fakulta se nabídkou magisterského studijního programu, který se věnuje řízení vědy a poskytuje kromě praktických zkušeností mnoha expertů i potřebné teoretické základy, trefila do černého. Stejně jako roste role vědy a výzkumu ve společnosti, zvyšuje se i náročnost řízení vědeckovýzkumných institucí a organizací i různých projektů. To vše vyžaduje řadu odborných znalostí.
„Do Olomouce se nám díky akreditaci, která počítá se špičkovými přednášejícími a mimořádnou cílovou skupinou, povedlo přivést osobnosti s bezkonkurenčním know-how. V rolích přednášejících i studentů se tak setkávají kvalifikovaní experti garantující vysokou kvalitu programu. Všem, kdo se na organizaci i výuce podílejí, se po skvělé semestrální zkušenosti sluší hlasitě poděkovat,“ uvedl Dušan Lužný, prorektor pro doktorské studijní programy a projekty, který také za vznikem studijního programu od počátku stojí.
Právě spojení s odborníky a prestižními institucemi je podle Dany Bilíkové, proděkanky FF UP, která koncipovala strukturu programu, pro studenty přínosné. „Našimi přednášejícími již byli například místopředseda Rady pro výzkum, vědu a inovace Pavel Baran, náměstek ministra školství Václav Velčovský, Lenka Procházková, vedoucí České styčné kanceláře pro vzdělávání a výzkum v Bruselu, Otakar Fojt z Britské ambasády v Praze nebo Aleš Vlk z Alevie, který stojí i za portálem Vědavýzkum.cz,“ připomenula Dana Bilíková. „Tento studijní program je naprosto unikátní v rámci České republiky a je dobře, že se tomuto tématu začala filozofická fakulta věnovat. Studenti prvního ročníku jsou z různých institucí a částí Česka, což mi přijde jako jedna z dalších přidaných hodnot. Já jsem byl jejich aktivním přístupem nadšen a doufám, že se budu moci nějakým způsobem na výuce účastnit i v budoucnosti,“ řekl Aleš Vlk.
Spokojeni jsou se zvoleným programem i studenti. „Pracuji na pozici projektové manažerky více než deset let, ale pořád mám pocit, že mi chybí ucelená teoretická základna oboru. Hledala jsem tedy nějaké možnosti studia a program nabízený Univerzitou Palackého mě zaujal skladbou studijního plánu. Studium při zaměstnání, spolu s dojížděním z Liberce, je dost náročné, ale teď po ukončené výuce v zimním semestru můžu říci, že Olomouc byla dobrá volba. Sešel se nás navíc opravdu zajímavý kolektiv, na spolužáky jsem se každý studijní víkend moc těšila, protože naše společné diskuze jsou opravdu inspirativní. Pevně doufám, že všichni zvládneme úspěšně zkouškové období a sejdeme se v plném počtu v letním semestru,“ shrnula dosavadní zkušenosti se studiem Eva Dvořáková z Technické univerzity Liberec.
První semestr studia se uskutečnil ve spolupráci s mnoha oborovými institucemi, například s Lékařskou a Právnickou fakultou UP, Akademií věd ČR atd. Studium zahrnuje i praxi, na které se podílejí další partneři jako TA ČR, GA ČR, CEITEC, Biologické centrum AV ČR, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT a další.
Studijní program vzniknul díky finanční podpoře z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání v rámci projektu Moderní výukové metody pro komplexní vzdělávání CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_056/0013259.