MenART zahájil sedmý ročník akademie na Pedagogické fakultě UP

Stipendijní akademie uměleckého vzdělávání MenART! zahájila sedmý ročník školy v Uměleckém centru UP.
Foto: PdF UP
Čtvrtek 29. srpen 2024, 9:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Pedagogická fakulta Univerzity Palackého hostila Stipendijní akademii uměleckého vzdělávání MenART! Díky spolupráci, kterou fakulta s akademií navázala zkraje letošního roku, se úvodní setkání jejího již sedmého ročníku uskutečnilo v Uměleckém centru UP.

Umělecké centrum UP se stalo místem, kde svůj sedmý ročník zahájila Stipendijní akademie uměleckého vzdělávání MenART! Jejím cílem je rozvíjet a podporovat mladé talenty v hudebních, výtvarných, literárně-dramatických a tanečních oborech, zároveň inspirovat jejich pedagogy, kteří se programu po celou dobu účastní společně se svými žáky. Dvě výjimečné učitelky Hanu Švajdovou ze ZUŠ Žerotín Olomouc a Marii Karenovou ze ZUŠ Králíky během úvodního setkání i ocenila. Cenu MenART pro výjimečného pedagoga ZUŠ získaly za mimořádný přístup a dlouholetou a inspirativní práci s mladými talenty. Převzaly ji z rukou patrona akademie Libora Winklera, Ondřeje Chrásta, náměstka ministra kultury ČR a proděkanky Pedagogické fakulty UP Petry Šobáňové.

„Z navázané spolupráce s MenARTem máme velkou radost, těší nás zejména možnost propojit oborové didaktiky a náš výzkum s příklady dobré praxe v oblasti práce s talenty a podpory expresivní činnosti mladých lidí. Radost mám nyní i z toho, že jsme mohli v Konviktu hostit třídenní setkání, jenž zahájilo již sedmý ročník uvedené stipendijní podpory, založené na spolupráci pedagoga, žáka a mentora z řad těch nejvýznamnějších uměleckých osobností. Konvikt ožil tvůrčím setkáním dvou stovek nadšenců. Jsem velmi ráda, že se mladé talenty daří podporovat,“ uvedla Petra Šobáňová z PdF UP, která se pregraduální přípravě učitelů výtvarné a hudební výchovy pro základní umělecké školy věnuje.

V rámci stipendijní akademie MenART! bude ve školním roce 2024/2025 otevřeno osmnáct mentorských skupin. V roli mentorů se angažuje osmnáct osobností české umělecké scény, které se chystají předat své cenné zkušenosti více než dvě stě šedesáti stipendistům ze sedmdesáti devíti základních uměleckých škol všech krajů České republiky.

Sedmý ročník stipendijního programu MenART! vyvrcholí na jaře 2025 veřejnou prezentací výsledků společné práce. Stane se tak na renomovaných festivalech jako MHF Pražské jaro, Smetanova Litomyšl a Smetanova výtvarná Litomyšl. Více zde a zde.