BK Olomoucko z Kooperativa Národní basketbalové ligy (KNBL) vstoupil do letošní sezony s de facto novým týmem, s řadou hráčů ze zámoří. Ne příliš se ale ví, že několik domácích basketbalistů má silné vazby k Univerzitě Palackého. Rozehrávači Martin Nábělek a Adam Goga jsou absolventy FTK a přírodovědecké fakulty, pivot Dominik Žák na FTK studuje ve druhém ročníku. Studium vychovatelství na pedagogické fakultě má za sebou asistent trenéra Matěj Musil. Ačkoliv všichni museli či musí vysokoškolská léta skloubit s vrcholovým sportem, svého rozhodnutí nelitují a oceňují nejen odborné kvality, ale i vstřícný přístup zdejších pedagogů.
Spíše než na kariéru učitele, trenéra nebo biochemika zatím všichni myslí především na své působení v nejvyšší tuzemské lize. Vzdělání na Univerzitě Palackého ale shodně považují za benefit pro svůj další život. I když skloubit obě věci dohromady nebylo či není, navzdory individuálním plánům, vždy snadné.
„Byl jsem ke studiu vždy veden rodiči, kteří dbali na to, abych školu nezanedbával. Takže jít na vysokou byl pro mě jasný krok. Přišlo mi, že s basketbalem to půjde skloubit, a tomu odpovídal i zvolený obor. Kromě toho jsem si ale uvědomoval, že s dosaženým vzděláním by v budoucnu přechod od profesionálního sportu do ‚běžného‘ života mohl být o něco snazší,“ prozradil Martin Nábělek, který získal magisterský titul letos v červnu. Během studia vystřídal působení v Prostějově, Ostravě a Ústí nad Labem. „Měl jsem na fakultě domluvený individuální plán. S vyučujícími jsme se vždy dokázali domluvit tak, aby škola i sport mohly být v rovnováze. Během studia jsem si nedokázal představit, že bych se opravdu vydal na dráhu učitele tělocviku. Ale poslední rok už jsem o tom začal uvažovat,“ doplnil absolvent oboru učitelství tělesné výchovy pro 2. stupeň a střední školy, který basketbal hraje profesionálně osmou sezonu.
Martin Nábělek se po zápase zdraví s fanoušky.
S FTK je propojen i Dominik žák, který si vybral studium trenérství a sportu. Na olomoucké palubovce působí čtvrtou sezonu a je de facto jedinou „starou“ tváří v nově vytvořeném týmu. „Měl jsem velmi podobné důvody, proč jít studovat. Dráha basketbalisty není dlouhá a studium může dát člověku alespoň určitý směr, kudy se pak bude ubírat. Ve škole mám individuální plán. Musím říct, že na fakultě se mi snaží vycházet vstříc a nabídnout mi náhradní termíny. I když se zatím jako trenér nevidím, studium je super a třeba k té profesi jednou dospěju,“ říká s úsměvem Dominik Žák.
Dominik Žák (vlevo) během zápasu
Jejich spoluhráč Adam Goga naopak nechtěl s basketbalem spojit celý život, proto si vybral odlišný obor – biochemii. Po jejím úspěšném absolvování na UP pokračuje v navazujícím studiu oboru Analýza potravin na Univerzitě Pardubice. „Nelákala mě představa, že bych u basketbalu zůstal i po ukončení hráčské kariéry. Proto jsem se rozhodoval mezi fyzioterapií a biochemií. Shodou okolností jsem se nakonec ocitl na přírodovědecké fakultě a studium jsem si docela užil. Povinnosti včetně laboratorních cvičení jsem si musel splnit jako každý jiný, i když často v náhradních termínech. Díky vstřícnosti vyučujících se to ale povedlo,“ vzpomíná Goga, který v budoucnu zvažuje dráhu nutričního poradce se zaměřením na vrcholový sport.
Adam Goga (vlevo)
V rodinné tradici studia na Univerzitě Palackého pokračoval Matěj Musil. Když nastupoval na pedagogickou fakultu, pracoval už jako trenér. Na tomto postu je nyní poprvé u týmu KNBL, což považuje za jeden ze svých největších dosavadních úspěchů, stejně jako působení u národního družstva žen U18 v roce 2023. „Pro profesi trenéra potřebuji hlavně trenérské licence, tu nejvyšší momentálně studuji na FTVS Univerzity Karlovy, titul jako takový není podmínkou. Každopádně v praxi ze studia vychovatelství těžím. Pedagogika je využitelná v mnoha oblastech trenérství, takže některými postupy jsem se inspiroval zejména tehdy, když jsem ještě trénoval děti,“ prozradil Musil.
Asistent trenéra Matěj Musil (uprostřed)
Podle něj se ne nadarmo říká, že basketbal je vysokoškolský sport. „V Americe je dokonce univerzitní sport často populárnější než ten profi. Mým tajným zbožným přáním je vytvořit v Olomouci základnu pro fandění v akademické obci a celkově studium se sportem více propojit. Každopádně zvu všechny na naše zápasy. Basketbal je dynamický sport, kde se pořád něco děje a je zábava ho sledovat,“ říká.
Atraktivitu olomouckého basketbalu podle hráčů zvyšuje i přítomnost několika spoluhráčů ze zámoří. „Je jim vlastní určitá touha předvádět se a udělat pro diváky show. Lidé tak mohou i u nás naživo vidět to, co jinak vidí spíše v televizi či na internetu v zahraničních soutěžích. Letos chodí na zápasy hodně fanoušků a je tam příjemná atmosféra,“ pochvaluje si Goga.
Propojení evropského a amerického herního stylu přináší více bodů, trojek i smečí. „Myslím, že pro diváky může být hra zajímavá. Program je pro ně přizpůsobený, jsou tam poločasové soutěže. Každý si může najít to své a utkání si užít,“ přidal se Nábělek.
Univerzita je zapojena i do univerzitní basketbalové ligy, kde ji reprezentuje například Dominik Žák. A fanoušci mají také další příležitost zajít na basketbal. V Olomouci hrají ženy, muži jsou ve druhé lize a do extraligy se letos dostali i hráči v kategorii U17.