Více než osm stovek odborníků z České republiky a Slovenska se setkalo v Karlových Varech na prestižním čtyřdenním kongresu České gynekologicko-porodnické společnosti a České společnosti porodních asistentek. Představili zde nejnovější poznatky a trendy v péči o ženské zdraví. Mezi stovkou porodních asistentek, které se akce zúčastnily, byly také zástupkyně Ústavu porodní asistence Fakulty zdravotnických věd UP Kateřina Janoušková, Daniela Javornická, Věra Dostalíková spolu s přednostkou ústavu Štěpánkou Bubeníkovou. Na kongresu vystoupil i rektor UP Martin Procházka.
Jeden z celodenních programových bloků byl vyhrazený pro porodní asistentky. „Workshopů a kazuistik z praxe se zúčastnily jak porodní asistentky z lůžkových zdravotnických zařízení, tak z gynekologických ambulancí a komunitní sféry. Po teoretické přednášce, která byla zaměřena na základní teorii kardiopulmonální resuscitace těhotné ženy a novorozence podle nejnovějších doporučení, následoval praktický nácvik na modelech pod dohledem instruktora. Účastníci si tak mohli prakticky vyzkoušet jednotlivé kroky resuscitace těhotné ženy i novorozence, které jsou v jejich kompetencích,“ přiblížila zástupkyně přednostky Ústavu porodní asistence FZV UP Kateřina Janoušková.
V rámci společné sekce lékařů a porodních asistentek vystoupila na kongresu členka Ústavu porodní asistence Daniela Javornická s odborným příspěvkem na téma Problematika zavádění simulací na pracovišti. Hostem kongresu byl také někdejší děkan Fakulty zdravotnických věd UP a současný rektor univerzity Martin Procházka. „Tento kongres je odborně na velmi vysoké úrovni a mě moc potěšilo, že se tady velmi dobře prezentovaly právě kolegyně z našeho Ústavu porodní asistence. Já sám se celý svůj profesní život věnuji porodnictví a gynekologii, jako lékař tedy úzce spolupracuji s porodními asistentkami a vím, jak skvělou práci odvádějí. Mám radost, že právě v této prestižní sekci dostaly příležitost předvést, proč jsou nepostradatelnou součástí týmů, které o ženy a děti v porodnicích pečují,“ popsal rektor Martin Procházka.
Podle přednostky Ústavu porodní asistence Štěpánky Bubeníkové bylo hlavním cílem kongresu situovaného do hotelu Thermal kultivování vztahů mezi ambulantními specialisty, lékaři pracujícími u lůžka ve zdravotnických zařízeních a porodními asistentkami. „Organizace kongresu byla výborná. A věřím, že pro všechny přítomné byl workshop přínosný. Přece jen se porodní asistentka nesetkává s akutními stavy každý den, a je proto důležité zůstat v obraze a pravidelně se takového nácviku účastnit. Pro náš ústav znamená velkou prestiž, že se mohl této významné mezinárodní akce zúčastnit,“ shrnula Štěpánka Bubeníková.