Nadační fond UP podpoří jedenáct talentovaných studentů

Podpořené studentky a studenti. Dvě stipendistky se setkání na rektorátu nemohly zúčastnit.
Foto: Martin Višňa
Pátek 5. červenec 2024, 8:00 – Text: Martin Višňa

Přes 1,1 milionu korun rozdělí Nadační fond UP svým letošním stipendistkám a stipendistům na podporu jejich vědecké práce. Podpoření studenti se budou věnovat mimo jiné vývoji nových léků na tuberkulózu, designu ergonomických kompenzačních pomůcek pro hudebníky, vytvoření popularizačního modelu srdce nebo studiu mezináboženských vztahů v západní společnosti.

Jedenáctku stipendistů vybrala Správní rada NF UP na základě posouzení žádostí došlých v letošní, již deváté výzvě, vyhlášené zkraje roku. Úspěšní žadatelé se nyní setkali s rektorem UP Martinem Procházkou a zástupci fondu Jiřím Rudolfem a Katrin Stark na rektorátu, kde se navzájem seznámili a především podepsali smlouvy o podpoře.

„Jsem z vybraných projektů nadšený. Jsou ambiciózní a velmi dobře připravené, těším se na jejich výsledky. Aktivita a záměry stipendistů jsou velkou nadějí nejen pro univerzitu,“ uvedl rektor Martin Procházka, který je zároveň předsedou Správní rady NF UP.

Podobně hovořil i ředitel fondu Jiří Rudolf, který podpořeným studentům popřál, aby jim jejich činorodost vydržela co nejdéle a byli v tomto ohledu pro své okolí „ostrůvky pozitivní deviace“. Jak také připomněl, bez ochoty a štědrosti dárců by podpora NF UP, která je letos v historii fondu dosud nejvyšší, nebyla možná. „Máme dva hlavní partnery, kterými jsou Komerční banka a druhým rokem také společnost Sigma Group. Podařilo se nám ale oslovit i další nové dárce, jako například společnost Veolia Czech Republic nebo Redstone Real Estate,“ dodal Jiří Rudolf.

V rámci roční podpory stipendistky a stipendisté obdrží nejen finanční příspěvek na své vědecké projekty, jejichž součástí jsou také zahraniční stáže nebo účasti na mezinárodních konferencích. „Získají také průběžnou podporu platformy Talentovaný Palacký, která zahrnuje individuální poradenství, koučink nebo možnost absolvovat různé vzdělávací a rozvojové akce. Mimo to studenty školíme v prezentačních dovednostech a popularizaci vědy, připravujeme je například na soutěže typu FameLab nebo Falling Walls. Na jaře se také poprvé v rámci konceptu studenti studentům konal workshop, na němž jeden ze stipendistů sdílel své zkušenosti s dalšími studenty,“ přiblížila koordinátorka NF UP a Kariérního centra UP Katrin Stark.

Univerzita Palackého podporuje talentované studentky a studenty prostřednictvím Nadačního fondu UP od roku 2015. Za tu dobu mezi šedesátku úspěšných žadatelů napříč celou univerzitou, z nichž někteří byli vybráni i opakovaně, rozdělil téměř 6 milionů korun. Více o NF UP zde.

Nadační fond UP podpoří tyto studentky a studenty:

Nina Kadášová, LF, PřF – 150 000 Kč

Aneta Ottová, FZV – 68 800 Kč