Práva a povinnosti občana v demokracii, finanční gramotnost, fungování médií nebo informace o tom, jak se vyvíjejí léky, to je jen několik příkladů témat přednášek a workshopů, které nabízí veřejnosti Občanská univerzita Univerzity Palackého (Union). Právě nyní hledá další zájemce z řad akademiků a studentů, kteří by se se svými náměty chtěli do projektu zapojit.
Projekt Občanské univerzity představila UP letos na jaře: „Ve vysokoškolském zákoně je univerzitám přisouzena role institucí, které mají působit nikoliv pouze na své studenty, ale i na širší veřejnost. Univerzita Palackého proto zdarma, v rámci dobrovolnické činnosti svých pedagogů a studentů, nabízí svůj potenciál a expertizu tam, kde o ně bude zájem,“ řekl při představování Unionu rektor UP Jaroslav Miller.
Hned v letním semestru se také „zkušební“ provoz Občanské univerzity rozběhl. Univerzita zjistila, že zájem o různý typ přednášek je jak na základních či středních školách, tak například mezi seniory. Do Unionu se zapojili učitelé UP i studentské spolky. „V kontaktu jsme například s Udržitelným Palackým, právnickým Nugis Finem nebo spolkem UP Crowd. Spolupracujeme také se studentskou právní poradnou, Nadačním fondem UP, katedrou křesťanské sociální práce CMTF, dobrovolnickým centrem UP a dalšími,“ uvedl Jiří Žák, koordinátor Unionu.
Jak dodal, v únoru by se Union měl rozjet naplno. „Rádi bychom měli připravený cyklus, který by zahrnoval zhruba padesát přednášek na různá témata – od politologie, přes právní poradenství, psychologii, bezpečnost na internetu, historii až třeba po přednášky o filmu. Témata nijak neomezujeme a budeme rádi, když se další zájemci přihlásí.“
Ti, kdo by se chtěli do projektu Občanské univerzity zapojit, najdou na webových stránkách UP (ZDE) jak manuál, tak kodex a potřebný formulář pro lektory.