V Olomouci se příští týden uskuteční sedmnáctý ročník audiovizuálního festivalu PAF. Přehlídka, která se uskuteční od 6. do 9. prosince, má na programu tvůrčí dílny filmové animace, zajímavé celovečerní filmy v Kině Metropol nebo krátké animované filmy promítané na netradičních místech po celém městě. Festivalovým srdcem bude bývalý jezuitský konvikt – nynější Umělecké centrum UP.
Tématem letošního ročníku je Lapsus a nejrůznější podoby zkratů, zádrhelů či mezer se prolínají napříč celým programem čítajícím více než 80 samostatných programových bloků. Řada filmů a audiovizuálních projektů je uvedena v ČR ve světové nebo evropské premiéře, některé vznikají přímo pro festival, který probíhá ve 14 lokalitách Olomouce.
Animace po celé Olomouci a „podivné” filmy
Pamětníky mezi dospělými i nové dětské diváky určitě potěší kompletní uvedení animované série Břetislava Pojara Pojďte pane, budeme si hrát, která se bude na PAFu promítat z původních kopií na 35mm filmovém pásu. Rozprostřený po nejrůznějších lokalitách v centru města bude program AniPromítaček – pásma krátkých animovaných filmů budou uvedena třeba ve studentském klubu Vertigo, v antikvariátu v Univerzitní ulici, v bistru Bistrá kráva nebo v hostelu Long Story Short. Součástí programu PAFu je také projekce hororu o vraždící pneumatice Rubber režiséra Quentina Dupieuxe, jinak známého jako hudebníka pod přezdívkou Mr. Oizo, která proběhne v Kině Metropol v sobotu 8. prosince.
Výstavy během PAFu i po festivalu
Důležitou součástí PAFu jsou také výstavy, jejichž vernisáže celý festival ve čtvrtek 6. 12. odstartují, a jsou po celou dobu konání veřejnosti přístupné zcela zdarma. Samostatnou výstavu pro uliční galerii Vitrínu Deniska chystá laureát loňského ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého Martin Kohout, který také na PAFu vystoupí se svým zvukovým projektem TOLE.
Loňský vítěz soutěže Jiné vize CZ David Přílučík připravil instalaci pro Galerii XY. Jeden z nejvýraznějších umělců nastupující generace Adrian Altman bude realizovat výstavu v prostředí studentského klubu Vertigo. Pro virtuální prostředí ScreenSaverGallery, která bude návštěvníkům přístupná na displejích jejich vlastních zařízení, připravuje skupinovou výstavu Nelidské umění kurátorka Barbora Trnková. V prostorách Atria v konviktu se bude konat skupinová výstava českého umění pohyblivého obrazu Jiné vize CZ 2018, jejímž letošním kurátorem je Rado Ištok.
Evropské premiéry a současné experimenty s obrazem i zvukem
Nejvýraznějším jménem letošního ročníku PAFu je kultovní filmař a hudebník Jesse Kanda. Jeho videa obývaná nelidskými bezobratlými bytostmi mu přinesla možnost spolupracovat s islandskou zpěvačkou Björk nebo britskou hudebnicí FKA Twigs. Na PAF přiveze osobně představit svůj nejnovější film.
Významnou položkou je retrospektiva legendy experimentálního filmu, rakouského režiséra Kurta Krena . Na PAFu bude uvedeno více než padesát jeho krátkých filmů. Českou premiéru čeká také projekt 700 Bliss – společný projekt zpěvačky a básnířky Moor Mother a hudebnice a producentky DJ Haram.
Workshopy a animace pro děti i dospělé
Program kreativních workshopů je rozprostřen do tří festivalových dní, jejich účastníci si pod vedením zkušených lektorů budou moci vyzkoušet nejrůznější způsoby tvorby animace. Na workshopu Miloše Tomiće KOMANDANIMACE se děti naučí kresby pro své animované filmy vytvářet neobvyklými způsoby včetně kreslení s tužkou upevněnou na hlavě, účastníci (C)hybného workshopu pro děti i dospělé si osvojí tvůrčí způsoby práce se zdánlivými chybami a kolektivní animovaný film podle vlastnoručně vytvořených kreseb bude vznikat v dílně Malí animátoři: Nepředvídatelná hra. Organizátoři připomínají, že je nutná rezervace míst.
Celý program najdete ZDE.