Na odhalování skrytých významů a odlišování faktů od dezinterpretací z pohledu vizualizace dat se zaměří online mezinárodní jarní škola Seeing Through Lies: Mapping Trust in the Age of Misinformation, kterou ve dnech 1. a 2. dubna 2025 pořádá katedra geoinformatiky přírodovědecké fakulty.
„Letošní ročník jsme zaměřili na problematiku, se kterou se setkáváme každý den v médiích, na sociálních sítích i tam, kde jsou informace prezentovány ve vizuální podobě. Tématem je mystifikace prostřednictvím dat, vizualizací a map. Světově uznávaní experti účastníkům naší jarní školy teoreticky i prakticky představí, jak tyto dezinformace rozpoznat a jak se jich při vlastní práci vyvarovat díky praktickým workshopům,“ uvedl organizátor akce Jakub Koníček z katedry geoinformatiky.
Úvodní prezentaci přednese prezident Mezinárodní kartografické asociace (ICA) Georg Gartner, dále vystoupí například Ian Muehlenhaus ze společnosti Esri USA, Francis Harvey z Leipzig University, Eric Losang z Leibniz Institute for Regional Geography, Timothy Prestby z Penn State University a Alena Vondráková z pořádající katedry.
Interdisciplinární charakter akce dokládá účast odborníků z různých oborů, jako jsou psychologie, politologie nebo digitální gramotnost. O eye-trackingu a digitální gramotnosti bude hovořit Nili Steinfeld z Ariel University Israel, praktické triky s grafy předvede Gabriela Godišová z Masarykovy univerzity Brno a o roli AI v produkci dezinformací Robert Moro z KInIT. Účastníci jarní školy uslyší také Petru Hypšovou z katedry psychologie nebo politologa Jakuba Lyska z katedry politologie a evropských studií filozofické fakulty.
Účastnický poplatek je stanoven na 70 EUR, se zvýhodněnou sazbou 20 EUR pro členy odborných společností. Pro studenty Univerzity Palackého v Olomouci je registrace zdarma. Studenti mohou za účast získat také 3 ECTS kredity. Organizátoři doporučují včasnou registraci.